nábojnice .38 spec. SB

Pravidla fóra
Vše o nábojnicích. Výběr, zdroje, úpravy,,,,,
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od Petr »

Zdravím společnost :-)
měl jsem před nedávnem diskuzi na téma přebíjení .38 spec. do nábojnic od SB. Zcela konkrétně problém se zápalkováním. Jeden zmetek za druhým. Se změnou výrobce nábojnic problémy zmizely. 38 spec. nepřebíjím, mám zbraně s komorou na 357 mag. a si dělám většinou terčové laborace náboje 357 mag. Což je obvyklá praxe. Většinou výroba SB a bez velkých problémů. Nicméně jsem se rozhodl že zpracuji tu malou hromadu 38.
A vypukly obrovské problémy se zálisem zápalky. Máte podobnou zkušenost a nebo mám prostě " blbej" večer ?
petr
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od Dalas »

.38 Spec. přebíjím právě do nábojnic S&B, původem jak FMJ, tak WC. Zatím jsem se u této ráže s Tebou popsaným problémem nesetkal. Setkal jsem se s tím u .300 Win.Mag., kyž jsem sehnal asi 200 ks jednou vystřelených nábojnic S&B za velmi příznivou cenu. Bohužel asi 50 ks bylo tormentačních, kde bylo lůžko tak roztažené, že zápalka vypadávala a i nákružek dělal problémy. Nemůže být ten problém stejného původu? Je ale fakt, že .38 Spec. má podstatně nižší tlaky. Na druhé straně je kolem lůžka méně materiálu. Svou roli mohlo sehrát i tepelné zpracování. Ale ani u .357 Mag. jsem se s tím nesetkal.
Michal
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 26.7.2018, 15:57

Re: nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od Michal »

Ahoj,
problém s nábojnicemi .38 Special jsem zaregistroval v minulosti, kdy například některé nábojnice měly jiný rozměr spodní části a nešly do držáků nábojnic.
JInak jak píše Dalas, problém může být i při "přetlakování" náboje. Například u nábojnic .44 Magnum jsem deformaci lůžka po výstřelu již několikrát zaznamenal.
A speciálně u nábojnic .44 Magnum SB ,abych se vyhnul problémům, frézuji pokaždé před zápalkováním náběh do zápalkového lůžka. Je třeba říci, opět jak píše Dalas, že zmíněné problémy jsem zaznamenal u nábojnic SB.
Například nábojnice Starline popsanými problémy dle mých zkušeností netrpí, nebo jsem na to alespoň nenarazil.
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od Dancek »

Nábojnice 38 special jsem přebíjel S&B, Magtech, v menším množství pak Fiocchi a Indumil. Pouze u S&B jsem se setkával s tím, že zápalky šly hůř lisovat, jednak proto, že nábojnice neměly (nebo měly jen velmi malý) náběh do zápalkového lůžka a také proto, že lůžka zápalek jsou asi těsnější, i zápalky, které už byly částečně zalisované šly dolisovat o dost tíž než v nábojnicích jiných výrobců.
S tím, že by kterékoli nábojnice nešly do držáků nábojnic, jsem se nesetkal.
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od Dalas »

Aha! Petře, já to pochopil tak, že zápalky nedrží a vypadávají. Až Dancek mě přivedl na to, že problém může být též se zalisováním. Já používám AUTO-PRIME II od Lee, a někdy se stává, že u volnějšího držáku nábojnice, pokud ji v držáku přidržuji na doraz, nesedne zápalka přesně na lůžko. Kdybych to dělal necitlivě (je tam plný tlak lisu), tak tu zápalku zničím. Řeším to tak, že nábojnici nechám v držáku volně. Ta se sama vycentruje proti zápalce a pak to jde hladce. Jen teď nedokážu říci, zda je to specifické jen pro určitého výrobce, nebo u všech. Ten volnější držák používám třeba u .308 Win., kdy je pro některé nábojnice S&B No.2 těsný. Proto používám No.3 a tam se zase vyskytuje popsaný problém. Je to ale možné řešit úpravou lůžka jak píše Michal.
DSe
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 14.2.2019, 10:56

Re: nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od DSe »

38 SPL od SB bez problemu. Nabojnice od Fiocchi maji vselijak excentricky (ne zamerne) vyrazenou zatravku. Asi nejlepsi mi pripada Magtech, koncernovy CBC jako SB. U SB WC neduveruji zaskrceni v puli nabojnice, ktere u kolegy strelce povolilo drive, nez ustovy krimp strely, ktera s touto predni casti nbc opustila lauf co by "pláštová" 😏
Jinak doporucuji vyzkouset ruzne zapalkovaci nastroje. Napr. v mem lisu Redding Boss II se zasobnikem zapalek nemuzu pouzit Redding drzak nbc (!), jelikoz ma velky otvor, ve kterem neni podavac zapalek dobre vystreden, a pak si jeden mysli, ze je to nabehem luzka nbc. Takze musim na zapalkovani v tomto lisu pouzivat shellholder od Lee. Jinak stary Lee Ram Prime, montovany namisto matrice v lisu a bezne prikladany k Lee lisum v sadach, pracuje bezvadne a zatlaci bez namahy i ty nejtesnejsi kapsle az na dno luzka. Avsak ruco fuco bez zasobnicku.
Pak jeste cistit luzka frezou ci kartacem, ale s citem.
No a pokud je to obracene, kdyz zapalky nedrzi, tak je poslat expres do kosic...
Radek
Příspěvky: 2
Registrován: pon 22.7.2019, 9:02

Re: nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od Radek »

Zdravím,
nábojnice 38 SB (a stejně tak 357 SB) zápalkuji bez problémů. Při čištění si s nimi možná pohrávám – u každé protočím zátravku frézkou. Zápalky SB jdou trochu více ztuha, zápalky od Remingtonu nevyžadovaly tolik síly. Do nábojnic CBC šly i zápalky SB snadněji, CBC jsem ale vyřadil poté, co začaly praskat – první hned po první ráně ještě s tovární laborací, další cca 3 již s vlastní laborací po cca druhém či třetím použití – možná jsem měl jen smůlu na šarži. K lisování používám Lee Ram Prime a Lee Auto Bench Prime.
Radek
Příspěvky: 2
Registrován: pon 22.7.2019, 9:02

Re: nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od Radek »

Ještě k NB 38 spec. – měl jsem problém jiný, než kterým započalo toto vlákno, i když spíše než problém nábojnic, je to problém revolveru. Pořídil jsem si 7-ranný Ruger GP 100. Tovární i přebíjené SB 38/357 jdou nabíjet, ale těžko se po vystřelení vyhazují nábojnice. Náboje Geco nabít nejdou, resp. ten sedmý. Jiné jsem zatím nezkoušel. Před koupí mě nenapadlo, že to může být problém. Teď jsem i na US fórech zjistil opak – je třeba najít nábojnice s nejmenším průměrem okraje. Z dostupných amerických receptů jsem vyzkoušel nábojnice Starline, které fungují. Domácím měřením pěti náhodně vybraných nábojnic jsem u SB naměřil průměr 11,04 mm; Geco 11,06 mm a Starline 10,97 mm . Normovaný průměr okraje by měl být 11,18mm. Snad se to může hodit.
DSe
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 14.2.2019, 10:56

Re: nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od DSe »

Dneska sly fakt ztuha. Zrovna do 38 Spec SB. A jestli je utrzene dno zapalky CCI nasledkem toho, nevim. Mohlo by, tlaci na nej preci pri lisovani jen trubicka zapalkovace.

...a protoze to tu hlasi, ze je bezna fotka z mobilu prilis velka k vlozeni, tak si to musite jen predstavovat...
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: nábojnice .38 spec. SB

Příspěvek od Dancek »

Jestli tomu dobře rozumím, dno zápaly CCI500 se Ti utrhlo při vylisovávání. S něčím podobným jsem se setkal u poprvé vystřelených nábojů (původních náplní) 9 Luger od firmy Geco. Nedošlo sice k protržení zápalek, ale vypichovací jehla udělala v jejich dnech hrbolky víc než 1 mm vysoké. Zajímavé je, že nové zápalky šly nalisovat naprosto bez problémů. Domnívám se, že „přilepení“ zápalek bylo způsobeno skladováním nábojů v nevhodných podmínkách a že došlo k nějaké reakci mezi zápalkou a nábojnicí.

Nejde o to z čeho fotka je, ale jak je velká. Součástí Windousů je prográmek „Malování“, když v něm fotku otevřeš a zvolíš „Změnit velikost“, můžeš ji zmenšit. Těch programů, kterými to jde udělat je víc, ale tento tam určitě máš.
Přílohy
Zápalka Geco 9 Luger.jpg
Zápalka Geco 9 Luger.jpg (48.57 KiB) Zobrazeno 61669 x
Odpovědět

Zpět na „Nábojnice“