OAL, prostě celková délka náboje

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

OAL, prostě celková délka náboje

Příspěvek od Petr »

OAL ( zkratka asi úplně stačí ) je důležitá hodnota každého náboje.
V normách CIP je udána vždy max hodnota OAL k příslušnému náboji. Jenže, OAL je liší podle použité střely a to dost výrazně. Změny OAL se vždy nějak promítnou do vnitřního objemu nábojnice a tím i hodnot tlaků. Takže pozor. Trošku víc přitáhnete usazovací matrici, střelu víc "potopíte" v nábojnici a máte hned poněkud jiný náboj, než byl ten původní. Tolik zatím úvod k OAL.
petr
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: OAL, prostě celková délka náboje

Příspěvek od Dancek »

OAL je velmi důležitá, ale také trošku ošidná hodnota. Její změna při použití stejné střely ve stejné nábojnici a stejné navážce prachu má vliv na velikost tlaku, při zkracování tlak roste, při prodlužování se snižuje, a také na „hladkost“ podávání nábojů ze zásobníku do komory.
Co si ale někteří přebíječi neuvědomují a mnohdy ani nemají možnost předem zjistit skutečnou délku střely zamýšlené pro přebití je, že střely stejné ráže, stejné váhy, vyrobené ze stejného materiálu nemusí být stejně dlouhé, pod delší střelou bude při stejné nábojnici, prachu, zápalce a při stejné OAL menší spalovací prostor a zvedne se tlak.
Délku střely ovlivňuje hlavně materiál ze kterého je vyrobena, tvar hrotu, objem případné dutiny ve špici nebo v zádi a částečně i objem mazacích drážek.
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: OAL, prostě celková délka náboje

Příspěvek od Dalas »

Rozdělil bych to do dvou pohledů. První je z hlediska normalizace. Normy CIP a SAAMI určují maximální délku náboje OALmax (L6). Asi by nebylo dobré, kdyby jsme si koupili zbraň a zjistili, že se některé komerční laborace nevejdou do zásobníků či schránek.
Druhý pohled je z hlediska přebíječe. Přebíječ prakticky není omezen délkou L6 a může laborovat v daleko větším rozsahu. To, že se mu náboj nevejde do zásobníku, či schránky nemusí být u některých disciplín, zejména puškových, vada. Naopak velmi přesné laborace jsou zpravidla nabíjeny jednotlivě přímo do komory zbraně. Limit je to, aby střela alespoň nějak držela v nábojnici a dalo se tomu říkat jednotné střelivo. Menší výtahová síla je pak zpravidla nahrazena silou zařezávání do drážek, která je více uniformní jak škrcení či stažení v krčku. Dalším efektem laborace nad L6 je získání většího objemu pro prach, případně snížení počátečních tlaků. Tady je ale třeba mít na vědomí jednu věc. Síla potřebná pro zaříznutí střely do drážek je podstatně vyšší jak výtahové síly včetně krimpu. Střele nepomáhá její hybnost získaná na dráze volného letu a startovací tlaky jsou výrazně vyšší. Takže vždy je to něco za něco.
Kratší OAL má zase limit v délce nábojnice (třeba náboje Nagant). Důležitý je vždy počáteční spalovací prostor, hmotnost střely, výtažné síly a síly odporu při zařezávání střely. OAL bych tedy bral jako pomocný parametr, který ovšem nemusí být ve všech případech vhodný. Některé střely se totiž mohou, byť nepatrně, svojí délkou lišit (polopláště, HP střely). Proto existují kalibry, které se opřou o střelu na průměru polí. Pokud je kontrolována tato délka, je vždy zaručena stejná délka volného letu střely a poloha dna střely je přesnější jak když se měří OAL přes špičku střely. Na tomto principu jsou konstruovány dražší matrice jako třeba Redding, Forster a pod.
Tím jsem chtěl jen říci, že je dobré vědět co který parametr v konfiguraci náboje udělá, nebo může udělat a na celý děj výstřelu pohlížet komplexně včetně toho, pro jaký účel a pro jakou zbraň náboj přebíjíme.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: OAL, prostě celková délka náboje

Příspěvek od Petr »

supr, jen malinko doplním o konkrétní příklady.
pro krátké zbraně.
OAL udávaný CIP je zpravidla max. délka náboje, prostě se to musí vejít do zásobníku, válce atd..
zkrácení OAL se projeví vždy zvýšením max. tlaků. Hodně citlivý je na to například náboj 40SW.
OAL například u 9 mm Luger je hodně ovlivněn tvarem střely. Například střely ARES https://cs.strobl.cz/strely-ares-9mm-di ... stovane-2/ ve tvaru ogivalu mají malé osazení a tak je můžeme nabít na délku dle CIP. tj 29,69mm zpravidla volíme ( stejně jako většina výrobců ) o něco málo menší OAL tj. např. 29.5mm
Ale střely ve tvaru komolého kužele jako je například https://cs.strobl.cz/strely-ares-9mm-di ... stovane-1/ nebo LEE - 120 - TC vyžaduje u řady zbraní např. ČZ 75 z důvodu delší válcové části střely menší OAL ( cca 29,00mm, nutno vyzkoušet ), ale třeba u zbraní GLOCK to není nutné díky jinému tvaru drážkování hlavně. Zkrácení OAL přinese zvýšení tlaků a je proto s tím počítat a snížit prachovou dávku.
V případě že volíte prachovou dávku dle QL je proto dobré pracovat se skutečnými rozměry OAL. Prostě si udělejte jeden náboj bez prachu a zápalky tak aby vám šel hladce do komory zbraně a podle jeho OAL řešte návrh jeho prachové laborace.
petr
Odpovědět

Zpět na „Quick Load“