Tvorba škrticích drážek

Pravidla fóra
prostě vychytávky :-)
Odpovědět
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Tvorba škrticích drážek

Příspěvek od Dancek »

U výkonných revolverových nábojů, asi od 357 magnum nahoru, je při roll škrcení plášťovaných střel nutno používat střely se škrticími drážkami. U olověných střel nebo olova potaženého tenkou vrstvou mědi, plastu, teflonu, … nebývá problém při škrcení škrticí drážku do střely vytlačit přes ústí nábojnice žehličkou nebo třetí matricí, ale u plášťovaných střel už to tak snadné není. Někdy je nutno vytvořit škrticí drážky na plášťovaných střelách které je nemají, jindy na těch které je mají, ale v jiném místě než přebíječ potřebuje.
Na vytváření drážek do střel jsme spolu s kolegou vyrobili přípravek, který je velmi podobný tomu na obrázku.
Hloubka drážky se nastavuje šroubkem umístěným na nízkém válečku, působí jako doraz pro páku s rycím kolečkem. Na mém přípravku je umístěna z druhé strany vyšších válečků, výhoda je v tom, že hloubku drážky nastavuju na delší páce, mohu ji tedy nastavit přesněji.
Funkčně je můj přípravek stejný, ale kromě možnosti nastavení výškové polohy střely šroubkem umístěným mezi otočnými válečky a tím vzdálenost tvořené škrticí drážky od dna střely, má můj navíc možnost nastavit i výšku drážkovacího kotoučku.
Funkce: Na šroubek mezi válečky se postaví dnem dolů střela, páka s ozubeným kolečkem se k ní lehce přitlačí, otáčením kličkou při zvyšování tlaku na páčku se střela spolu s vyššími válečky otáčí a vytváří se v ní drážka.
Přípravek lze použít i ke „stažení“ nábojnic v blízkosti jejich ústí na už přebitých nábojích pro dosažení větší výtahové síly střely, podobně jak je vidět na některých nábojích 38 special od S&B.
Přidávám pár obrázků – „Delší 357 magnum“ jsou nejdelší náboje, které ještě hladce projdou podávacím mechanismem mojí karabiny, ostatní obrázky snad nepotřebují popis.
http://www.buffaloarms.com/Detail.aspx? ... 7&CAT=3872 .
Přílohy
Rádlovačka.jpg
Rádlovačka.jpg (43.74 KiB) Zobrazeno 68423 x
Remington 125 gr.JPG
Remington 125 gr.JPG (23.26 KiB) Zobrazeno 68423 x
Delší 357 Magnum.jpg
Delší 357 Magnum.jpg (73.55 KiB) Zobrazeno 68423 x
Michal
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 26.7.2018, 15:57

Re: Tvorba škrticích drážek

Příspěvek od Michal »

Moc pěkná práce.
Pro tyto drážky používáš taper crimp?
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Tvorba škrticích drážek

Příspěvek od Dancek »

Ta práce až tak moc pěkná není, náš výtvor není zdaleka tak pečlivě dílensky zpracovaný. :lol:
Používám roll crimp. Funguje to docela dobře, ještě lepší by bylo, kdyby rádlovací kolo mělo jemnější zuby, ale vyráběli jsme z toho co jsme měli.
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: Tvorba škrticích drážek

Příspěvek od Dalas »

Dancek, možná by nebylo od věci zkusit kolo bez rádlování. Tak aby celý obvod šel zamáčkonout do vytvořené drážky. Myslím, že by crimp byl silnější. Jinak dobrej udělátor.
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Tvorba škrticích drážek

Příspěvek od Dancek »

Při vytvoření nepřerušované drážky po celém obvodu by bylo škrcení určitě silnější, ale mělo by to i nějaké nevýhody, přesněji řečeno důsledky, ze kterých jsem měl obavu.
Rádlovanému kotoučku jsem dal přednost ze tří důvodů:
- měl jsem obavu, že hladký kotouček by mohl při tvorbě drážky na střele prokluzovat
- hladkým kotoučkem zamáčknu do střely daleko víc materiálu, který bude někde přebývat a střela se nejspíš v blízkosti drážky „vyboulí“. To by sice asi šlo opravit kalibrováním střely, ale nechtěl jsem pořizovat další matrici na plášťované střely a ta, kterou občas používám k lisování GC na olověné, k tomuto účelu nevyhovuje.
- no a hlavně, šlo spíš o pokus, než o nějak často prováděnou činnost.
DSe
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 14.2.2019, 10:56

Re: Tvorba škrticích drážek

Příspěvek od DSe »

Proc nepouzivate klestinove krimpovani pomoci Lee Collet Style Crimp Die? Pravda je, ze u viceoperaku zabere jednu operaci/matrici, ale zaskrti i fmj strely bez drazky.
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Tvorba škrticích drážek

Příspěvek od Dancek »

Tak nějak víc důvěřuju škrticí drážce, obzvlášť v trubicovém zásobníku LA karabiny.
Odpovědět

Zpět na „home-made tuning a jine vylepšení“