BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Best Bullets
Pravidla fóra
o poměděných střelách z produkce Best Bullets
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Příspěvek od Petr »

BestBullets je prostě hrozně dlouhé, zkratka BB připomíná jistou herečku takže jsem je prostě přejmenoval na " Bardotky"
Jsme vedli jistou diskuzi na téma opadání rychlosti z nadzvzukové do podzvukové a vliv přechodu uvedených rychlostí na přesnost. Diskuze podmětem k následující testu.
navážky : prach vždy Vectan BA 9 1/2
OAL : 29.5 mm
střela : BB 124 grs https://cs.strobl.cz/stely-pomdn-pistolov/
nábojnice : SB
zápalka : SB malá pistolová
přebito na Lee Classic Turret Press, prachovač Lee Pro Auto Disk, matrice Lee 4 dílny set, tj. včetně " žehličky"
zbraň : CZ 75, jediné co na pistoli není originál jsou střenky
výpočet navážky a Vo. software QL
stříleno za pomoci stolice Pistolero, vzdálenost terče 25m
hradla Caldwell

terče odpovídají navážkám :

navážka I 3,9 grs, šachtlík prachovače No. 40, výpočet Vo. 280m/s, naměřeno 285 m/s
navážka II. 4,6 grs, šachtlík prachovače No. 46, výpočet Vo 310m/s, naměřeno 320 m/s
navážka III. 4,9 grs, šachtlík prachovače No. 49, výpočet Vo 320m/s, naměřeno 340 m/s
navážka IV. 5,2grs, šachtlík prachovače No. 53, výpočet Vo 350m/s, naměřeno 355 m/s

z terčů je suveréně nej II.
navážka IV. je už na hraně tlaků dle CIP.
použití dat je riziko uživatele
petr
Přílohy
il.I..JPG
il.I..JPG (68.33 KiB) Zobrazeno 65777 x
lab.I.JPG
lab.I.JPG (17.22 KiB) Zobrazeno 65777 x
lab.II.JPG
lab.II.JPG (16.85 KiB) Zobrazeno 65777 x
lab.III.JPG
lab.III.JPG (16.6 KiB) Zobrazeno 65777 x
lab.IV.JPG
lab.IV.JPG (14.71 KiB) Zobrazeno 65777 x
Luboš
Příspěvky: 4
Registrován: stř 29.5.2019, 11:27

Re: BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Příspěvek od Luboš »

Dobrý den, děkuji za přihlašovací údaje.
Nechal jsem se inspirovat tímto vláknem a přebil jsem své první náboje. Jsem naprostý začátečník s novým vybavením a poměděnými střelami BB 124grs, 9mm Luger. Vlastním revolver Alfa Para 6" s krátkým válcem a hledal jsem inspiraci ohledně vhodné délky náboje do válce a navážky prachem Ba 9 1/2. Nechtěl jsem překročit max navážku uváděnou v katalogu Vectanu (4,3 grs), hledal jsem délku náboje pro tuto střelu. Takže jsem použil kompromisy. Délku OAL=29,15 mm, Vectan Ba 9 1/2 4,2 grs. Jemně zaškrceno. V neděli na střelnici naprosté fiasko. Zásahy všude v bílem na celé ploše terče. V černém nic. Pokus jsme opakovali s pistolí Smith Wesson a zkušeným střelcem se stejným výsledkem. :roll: Přitom mnou též prvně přebité náboje se střelou ARES, se stejnou navážkou, jen OAL=28,9mm byly v terči ve středu, max. v osmičkovém kruhu. Nevěřím, že by střely byly špatné, jak to komentovali kolegové na střelnici.

Domnívám se, že jsem se trefil blízko nad hranici nadzvukové rychlosti a poté co rychlost náboje klesla, dohonila ji rázová vlna a vrhla střelu náhodně, neznámo kam.
Chtěl jsem Vás požádat o názor k tomuto případu a o radu, jakou vhodnou kombinaci pro revolver, s ohledem na přechod z válce do hlavně použít.
Předem děkuji.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Příspěvek od Petr »

Zdravím Luboši,
vítej ve fóru. Viděl bych to asi takto.
Podle mě si neudělal chybu ani ve volbě zbraně, střel ani prachu. Respektive chyba musí být někde jinde. Je pravděpodobné, že tvá úvaha o kritické rychlosti je správná.
Postupoval bych asi takto.
a ) zkusil bych změřit kolik to vlastně lítá, podle Ql. se Vo. pohybuje těsně kolem rychlosti zvuku. Celkem by mě zajímalo kolik to letí ve skutečnosti.
b ) zkusil bych několik navážek, možná inspirace viz můj test je výše. Mám se střelami BB velice dobré zkušenosti, ale v pi GLOCK.
hodně štěstí a těším se na výsledky,
petr
ps : jaké si používal střely ARES ? Nemám zkušenosti s revolvery fy. Alfa. Jaké střely doporučuje výrobce ?
Luboš
Příspěvky: 4
Registrován: stř 29.5.2019, 11:27

Re: BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Příspěvek od Luboš »

Dal jsem na Vaše rady a uvidíme. Připravil jsem 3 navážky se střelami BB 9mm Luger a prachem BA9 1/2 - 3,6 gr, 4,2 gr a 4,6 gr s délkou náboje 28,4 mm jak mě doporučil výrobce. Přiškrtil jsem je trochu více. V neděli to vyzkouším. Bohužel jsem zatím nepřesvědčil kolegy, aby šli se mnou a změřili rychlosti. Každopádně dám vědět, kam a jak to šlo.

Použiji i střely Ares RNCNBB EPRX 125 grs se stejnými navážkami. Alfa doporučuje tovární plášťové střelivo. Ze zkušenosti: přebíjené nábojnice jdou z válce těžko ven. Mnou přebité šly dobře, protože jsem je trochu více formátoval. Je pravda, že byly také více kolem okouřené.

S výsledkem se ozvu.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Příspěvek od Petr »

Dik, pokud Alfa doporučuje tovární plásťové střelivo tak by BB měli bez problému fingovat.
petr
Luboš
Příspěvky: 4
Registrován: stř 29.5.2019, 11:27

Re: BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Příspěvek od Luboš »

Zdravím vás.
Po delší přestávce poskytuji další informace k poměděným střelám BB 124grs, 9mm Luger, revolver Alfa Para 6".
Pokus jsem opakoval, tentokrát ne ze stolice, ale z ruky. Držení v naší stolici mě vůbec nevyhovovalo. Měření od kolegů jsem nesehnal. Zopakoval jsem navážku prachem BA9 1/2 - 4,2 gr jako minule. Výsledek byl stejný, rozptyl po celém terči. Druhý pokus se zvýšenou navážkou 4,6 gr s délkou náboje 28,4 mm, jak mě doporučil výrobce. Výsledek podobný, horší - 2 rány jsem v terči vůbec nenašel.

Další pokusy jsem řešil opačnou cestou. Snižoval jsem navážky na 3,6 gr, 3gr. a dokonce 2,6 gr. Postupně jsem se dostával do černého. Nejlepší výsledek byl s 2,6 gr, (více vlevo, asi jsem špatně stál.) Kolegové si dělali srandu, co že to je za ránu, že střílím zápalkama. Ale bylo to tam.
Zkoušel jsem i poměděné LOS, také s nižší navážkou. Sice byly v černém, ale také velmi očouzené nábojnice. Asi hoří ta Cu. Nejlepší soustřel byl s olevem.

Takže rozdávám kolegům poměděné střely na pokusy s jinými prachy a nyní jdu cestou plastové ARES a čisté Pb. Od zkušených dostávám radu - těžší Pb. Tak uvidím.
BA 9 1/2 3,6 grs
BA 9 1/2 3,6 grs
terče BA 9 1_5 3,6grs b.jpg (66.67 KiB) Zobrazeno 65268 x
,
BA 9 1/2 3 grs
BA 9 1/2 3 grs
terče BA 9 1_5 3grs b.jpg (67.44 KiB) Zobrazeno 65268 x
,
BA 9 1/2  2,6grs
BA 9 1/2 2,6grs
terče BA9 1_5 2,6grs b.jpg (66.86 KiB) Zobrazeno 65268 x
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Příspěvek od Petr »

Nemám bohužel s používáním pistolového střeliva v revolveru žádné zkušenosti. Pokusím se něco zjistit u kolegů a dám vědět. Co doporučuje za střelivo výrobce ? Jaké máte s doporučeným střelivem výsledky ?
s pozdravem
Petr
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Příspěvek od Petr »

Tak jsem tady jak jsem slíbil. pár info. k použití náboje 9mm Luger v revolveru.
Nedá se to doporučit k terčové přesné střelbě. Prostě to nefunguje. Nejlepší výsledky, když už něco takového máte docílíte s plášťovou střelou. BB jsou někde mezi pláštěm a olovem i když se více blíží plášti.
S výše uvedeným revolverem lze rozptyl cca 10cm na 25m považovat za silný úspěch.
Střely BB patří a to nejen podle mého názoru k velice kvalitním a přesným. V pistolích podávají vynikající výsledky. Střela je jen jedna z komponent, která se podílí na celkovém výsledku.
Výše uvedené info. mám od renomovaného střelce ( cca do 10. místa v Evropě ) a držitele několika rekordů ve střelbě. Ještě dodám jeho další slova: " pokud chcete nacpat do revolveru pistolové náboje tak funguje .45 ACP. 9mm Luger ne." Asi jsem Vás moc nepotěšil.
Mám rád revolvery a řada modelů mě prošla rukama. Dnes v době "plastové" je obtížné najít kvalitní revolver. a když už ho najdete není laciný. S čím jsem byl nejvíce spokojen je SW model 686 a 586 staré výroby. Vím, že s tohle radou mě pošlete pravděpodobně někam :-) .... ale pokud chcete něco co funguje, tak je to tohle.
s pozdravem
petr
Luboš
Příspěvky: 4
Registrován: stř 29.5.2019, 11:27

Re: BestBullets 9mm Luger, CZ 75 , Vectan BA 9 1/2

Příspěvek od Luboš »

Děkuji vám za poskytnuté informace. Uf, opupínkoval jsem se. Nemohl jsem z toho spát a přemýšlel jsem co jsem napáchal. Že jsem měl koupit raději .38. Inspiroval jsem se sportovním střelcem, trochu mladším vrstevníkem, Pavlem Faltýskem, který Alfu v podstatě dost chválí i před SW a Taurusem a hlavně jsem chtěl mít jednu ráži. Proto jsem před dvěma lety objednal svůj Alfa Para 6". Zakoupil jsem ji ve 12/2017. Střílím cca dva roky, moje ruce jsou ještě dost olšové a tak vnímám každou dobrou radu a zvažuji co je pravda. (To je odpověď na váš dotaz jaké mám výsledky.)
Našel jsem si proto v dokladech o koupi nastřelovací terč z výroby a trochu jsem se uklidnil. 10 ran.
Nastřelovací terč ALFA PARA 9mm Luger
Nastřelovací terč ALFA PARA 9mm Luger
terče144 a.jpg (55.81 KiB) Zobrazeno 65156 x
V Ne na střelnici měl kolega (náš klubový nejlepší střelec) sebou Alfa Para 2", proto jsem ho požádal ať mě předvede jak mu to s ním jde. Z pěti ran Pb měl 3x10, 1x9/10 a jedna uletěla na 8/9. Tak to není snad tak špatný. Diskutovali jsme tento názor. Jistěže na Europskou či národní úroveň závodů se tato zbraň nehodí. Už z cenových a tudíž kvalitativních nároků. (Také někteří "fajnšmekři" nemohou strávit krátký válec revolveru pro pistolový náboj.) Pro naší místní dostupnost si myslím, že stačí. To mě uklidnilo a nevěřím, že to nejde.

Proto jsem provedl na střelnici další pokus o soustřel. Náboje Ares 125 grs RNCNBB EPRX, 3grs BA 9 1/2. Myslím, že můžu být se svýma olšovýma rukama docela spokojen, protože soustřel je méně než vámi uváděných 10 cm. (7,5 cm).
Ares 125 grs RNCNBB EPRX, 3grs BA 9 1/2
Ares 125 grs RNCNBB EPRX, 3grs BA 9 1/2
terče145 b.jpg (67.53 KiB) Zobrazeno 65156 x
Zbylo mě pět nábojů BB, tak jsem přelepil terč a hned pokračoval. Tady je výsledek.
terče146 b.jpg
terče146 b.jpg (66.1 KiB) Zobrazeno 65156 x
Prostě mojí nerezové hlavni ta měď prostě nechutná, strhne se a letí do pryč. Dalšími pokusy se touto střelou se nebudu zdržovat a nechám si je pro CZ-P10.
S revolverem vyzkouším další střely doporučované výrobcem a jestli bude zájem výsledky poskytnu. (Předně si pořídím svoji stolici.)

Přeji všem pěkný den.
Luboš

P.S. (Myslím, že naše diskuse na téma v titulku CZ 75 se hodně odklonila. Nebylo by dobré zavést nové téma " Střely pro revolver ALFA PARA, Vectan BA 9 1/2" a články tam přesunout? Šlo by to?)
Odpovědět

Zpět na „poměděné střely Best Bullets“