prachovač Lee DeLuxe Powder Measure

Věčné téma. Kvalita dávkování, zkušenosti z provozu. Objem či hmotnost ?
Pravidla fóra
recenze vítány
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

prachovač Lee DeLuxe Powder Measure

Příspěvek od Petr »

Další z mé sbírky prachovačů. Jednoznačně jednička pro přesnou laboraci puškových nábojů. Robustní provedení, snadno se nastavuje, o mnoho lepe než Lyman No.55. Je možné použít "drumy" z prachovače Lee Auto Drum tak nic neřešit a použít už předem nastavené "drumy" . Ale nedělám to.
Řekl bych, že to je asi nejlepší volba z klasických prachovačů. Další možnost už je jen vážení jako např LYMAN GEN 6.
petr
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: prachovač Lee DeLuxe Powder Measure

Příspěvek od Banjoplayer »

Prosím o informaci: jestli usypává (trousí) tento prachovač bokem kolem drumu??? případně s jakým prachem??? Jak se to dá minimalizovat (např. potřít stěny grafitem-"tuhou" a více dotahnout, podobně jako to někdo řeší u auto-drumu, je-li to podobné???)

děkuji za zkušenost
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: prachovač Lee DeLuxe Powder Measure

Příspěvek od Petr »

Můžu říci, že nulově. Jako vše si to musí trošku "sednout" a potom je klid. Utáhnout to chce s citem. Nic negrafituj,neupravuj a hlavně "netuň". Vem to jak je to z fabriky. Jen odmastit, složit a s citem dotáhnout drum.
U Auto -Drumu se dělají asi tři nejčastější chyby kterí jou později přičínou problémů.
a - je špatne nastavena jeho poloha, respektive je příliž nízko a dělá tak vlatně " doraz lisu. Je důležité ho nastavit výškově tak, aby lis šel na doraz a lis ne. V opačném případě chytá prachovač doraz a časem to vede k ulomení ( za jak dlouho se to stane je otázkou silovych možnosti přebíječe ) zachytek na těle prachovače atím i k jeho zničení.
b - málo dotažený Drum. Drum pak nekoná otočku a není spolehlivý
c - příliš dotažená Drum. Vydře se to a podepíše na životnosti

b a c jsou fakt extrémy mezi mini je hodně velké pole kde funguje naprosto bez problémů
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: prachovač Lee DeLuxe Powder Measure

Příspěvek od Banjoplayer »

Petře děkuji za tipy.

Pročetl jsem origoš návod a upoutaly mne 2 věci, který je možná fajn zmínit pro bezchybnou funkci tohohle prachovače: (pokud čtete před použitím návody, je tento můj příspěvek asi zcela navíc :D )

1) Je výrobcem doporučeno před začátkem práce s novým prachovačem ( krom odmaštění o kterém byla řeč ) NAGRAFITOVAT. A to tak, že se prachovačem "prodávkuje" jedna plná červená násypka nějakého grafitovaného prachu. Tedy pod prachovač vloží větší nádobu a jednu celou vrchní násypku projedou.
Pokud se pak pracovač čistí - mění se typ prachu, nechává se grafit usazený na stěnách ( neotírá se)

2) pokud se rozhodnete používat Quick Change Drum ... plastové dávkovače (variabilní příslušenství, o krerém rovněž je minule psáno) je potřeba sundat z pod dotahovacího šroubu, kterým je buben ze strany kličky fixován, gumový "O" kroužek. Ten má být osazen jen pro mosazný buben s dávkovačem.
( zajímavostí přídavných bubnů ještě je, že jsou prodávány v setu po 4 ks, dva na malé- tedy pistolové a 2 na puškové navážky, nicméně ty puškové se dají přiloženou zátkou zmenšit a rovněž použít jako malé - tedy pistolové, což se může hodit to vědět :D )
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: prachovač Lee DeLuxe Powder Measure

Příspěvek od Petr »

Díky moc za doplnění. Ještě by asi bylo fajn pro úplnost jen dodat, co to jsou grafitované prachy. Prakticky všechny globulární, tj. kuličkové střelné prachy, co jsou černé jako bota. Většina Lovexu s kterými přijdete do kontaktu, grafitovanej není třeba Vectan A1 a další destičkové prachy. Prohnat prachovačem jednu naplň jen tak na "záběh" není rozhodně na škodu.
petr
Pajout
Příspěvky: 7
Registrován: úte 05.3.2019, 11:24

Re: prachovač Lee DeLuxe Powder Measure

Příspěvek od Pajout »

Mám tři otázky:

1. Lze Lee DeLuxe Powder Measure používat na Lee Classic Turret? Pokud ano, jaký je třeba mezikus? Mám ten pro Autodisk.
2. Je tento prachovač vhodný pro přebíjení pistolových navážek, řekněme od 3 grainů?
3. Poradí si se všemi tvary prachových zrn? Myslím tím vločky, plackokoule, válečky.
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: prachovač Lee DeLuxe Powder Measure

Příspěvek od Banjoplayer »

Prachovač vlastním a mohu konstatovat, že pracuje opravdu "skvostně", dávkuje velmi přesně a super je i kombinace s Auto Drum plastovými bubny. Použití: myslim je obecně zamýšleno spíše na stojánku, než na lisu LeeCT.

1) Prachovač je zakončen šroubením shodného závitu jako se matrice šroubuje do hlavy lisu, tedy se do Turretu dá našroubovat suprově, ale díky tomu, že Lee CT má jen 4 otvory v hlavě a pravděpodobně všechny jsou obsazeny matricemi, pokud žehlíte, - není tedy kam dát. Pokud byste používal jen 3-dílnou sadu matric, jste v pohodě :O). Nasazení do roztahovací matrice bez nějakého mezikusu ( který se pokud vím asi origoš nedělá) nelze. Pochopitelně díky tomu, že prachovač je na kličku ani automaticky nenaprachuje, což je jasné.

2) Naprosto vhodný pro pistolové navážky, přesný, parádní práce - používám s vložkou z Autodrum, jde i s origo "odměrným válcem". např. 3 gr - žádný problém

3) Mám zkušenost pouze s prachy Vectan SP3, Ba9, Ba9-1/2, Ba10, Lovex D060 … vše super

Pozn: osobně se mi "příčí" z bezpečnostních důvodů používat prachovač nasazený na roztahovací matrici, protože právě pod touto matricí dochází k zatlačování zápalky u Lee CT. Pokud by snad náhodou došlo k nechtěnému odpalu zápalky, nevěřím, že zášleh neproběhne až do matrice, na které sedí prachovač plný prachu. Jak psal ve své knize Pert, není mu sice známo po letech praxe, že by někdy k odpalu zatlačované zápalky došlo, osobně nemusím být ten první, kdo to zažije, prostě "sicher je sicher", byť na této bázi prachovače nad zápalkováním pracuje asi většina automatických lisů :O). Stejně tak neosadím střelu, pokud nemohu "nezávisle" zkontrolovat přítomnost a množství vsypaného prachu.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: prachovač Lee DeLuxe Powder Measure

Příspěvek od Petr »

Zdravím pánové,
- nemyslím si, že by montáž prachovače nad zápalkování byl bezpečnostní problém. Stená situace je např u Dillonu 650 atd.. prostě osobě bych s tím neměl problém. Ale jak se říká je to volba každého soudruha :-)
- souhlas s tím že, jak Lee DELuxe Powder Measure je fakt dobrej, stejně jako jeho klon Auto-Drum. Je vhodný jak pro kratké tak dlouhé náboje, prostě pro velký rozsah navážek. Ale dodám, že jsem člověk linej a mám prachovače plynule stavitelné ( Auto-Drum. Dillon a spol..) tak se skokově měnitelnou navážkou s výměnným diskem tj. Lee Pro Auto -Disk. Prostě pro navážky do cca 10 grs bych dal přednost Auto-Disku. Vraziš přislušnej šachtlik, provedeš kontrolu na vahach a hotovo. Prostě nastavení je velice jednoduché. Mužu řici, že za svoji praxi jsem "narazil" na situace, kdy to Auto -Disk už moc nedával byly velice ojedinělé. Naposled při přebíjení na Turretu, 454 Casull a to jsme vyřešili zdvojením dávky.
petr
Odpovědět

Zpět na „Prachovače“