Celková dálka náboje ( OAL )

problémy při přebíjení střeliva
Pravidla fóra
Vše o problémech spojených s přebíjením, udržujte prosím přehlednost řazení
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Celková dálka náboje ( OAL )

Příspěvek od Petr »

Zkratka OAL označuje délku celého náboje. Hodnotu, kterou najdete pro příslušný náboj s příslušnou střelou ( každá střela jinak ovlivní OAL ). Hodnoty udávané CIP a nebo např. laboračními tabulkami je možné brát jako maximální či doporučené. Je ale nutné vědět že zkrácení náboje tj, menší OAL vede vždy ke zvýšení tlaků. Změny OAL si tak můžou vynutit i snížení navážky. MAX. OAL je dáno dvěma limity. Náboj se musí vejít do zásobníku. Možná se vám to zdá jako nepodstatné, ale vždy si naplňte celý zásobník, pokud jste na hraně OAL, zda je funkční. Druhý limit je dán vzdáleností přechodového kužele vývrtu hlavně zbraně od konce nábojové komory a také částečně jeho tvarem. Respektive mezi střelou a náběhem do vývrtu musí zůstat jistá vůle. Pokud nezůstane tak se snadno může stát že při pokusu o natažení a nabití zbraně bude náboj částečně zasunut do nábojové komory, střela naražena na přechod do drážkování vývrtu, ale nedojde k uzamčení zbraně a k zablokování závěru. Při pokusu o vytažení vadného náboje dojde občas k delaboraci. Střela zůstane částečně ve vývrtu, prach se vysype do mechanizmu zbraně. Uváděný OAL je proto maximální a reálný je zpravidla o 0.1mm menší.
Střely tvaru komolého kužele, SWC a podobně mají proto menší OAL než ogivální. Z hlediska výrobního provedení jednotlivých zbraní a jejich výrobních tolerancí má každí zbraň "svůj" OAL. Je proto možné například možné, pokud jste použili max. OAL pro vaši zbraň, že to co bude fungovat vám nebude použitelné v jiné zbrani.
Zkrácením celkové délky náboje, tj. snížení OAL se nám sníží vnitřní objem nábojnice a tím i dojde k nárůstu maximálních hodnot tlaků. Proto se snažte dodržet doporučený max. OAL zkrácený o cca 0.1mm a vyzkoušejte zda vám jde náboj volně do nábojové komory.
V případě, že jste donuceni zkrátit výrazněji OAL např. střely komolého kužele LEE TC si střely typu SWC snižte rovnou prachovou dávku, změřte rychlost a koukněte se po příznacích vyššího tlaku. Kombinace např. ,45 ACP střely Lee TC 230 grs. a pistole typu 1911 si dost často vynutí hodně krátký OAL a je nutné zmenšení prachové dávky. Dobrou pomůckou pro stanovení prachové dávky je QL ( nezapomenout vložit váš reálný OAL do zadání pro výpočet )
petr
Pajout
Příspěvky: 7
Registrován: úte 05.3.2019, 11:24

Re: Celková dálka náboje ( OAL )

Příspěvek od Pajout »

Kolísání délky náboje

Když přebíjím na Lee Classic Turret 9mm Luger, délka náboje kolísá v rozmezí 0.2 mm, někdy až 0.3 mm. Dávám si pozor, aby páka dosedla při usazování střely na doraz. Tohle rozmezí mi přijde zbytečně velké, ale nevím, čím to je. Řeším to hlavně proto, že do komory se mi většinou standardní délky nevejdou a musím zkracovat. Mám několik podezření a uvítám každou radu:

1. Nastavovací šroub usazovací matrice je z hliníku a má cca 4-5 závitů. V matrici se šroub trochu viklá - tolik, kolik mu dovolí vnitřní závit matrice, šroub se opírá o vršek vnitřního závitu matrice svou hladkou stěnou. Pohyblivý prvek pak nedosedá na spodek nastavovacího šroubu pořád stejně.

2. Díky vůli závitu mezi nastavovacím šroubem a matricí v kombinaci s vikláním se nastavovací šroub nikdy pořádně neusadí - tohle asi nebude úplně ono, délky kolísají víceméně náhodně, ale například 2. padesátka nábojů má průměrnou délku o 0.07 mm větší než 1. padesátka.

3. Jsem nešika a střely dávám do nábojnice občas příliš nakřivo.

4. Střely nemají všechny stejný tvar a některá zajede při usazování hloub do kalíšku.
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Celková dálka náboje ( OAL )

Příspěvek od Dancek »

Mám podobnou zkušenost s matricemi LEE 38 spec./357 mag. Když jsem s původním provedením (půlkulaté vybrání v usazovacím elementu) osazoval střely FN nebo SWC, a hlavně s povlakem EPRX, OAL mi také létala asi ± 0,15 mm, o dost menší rozdíly jsem měl se střelami Remington a Hornady. Nejmenší rozdíly, celkem asi do 0,1 mm mezi min. a max. OAL, mám s olověnými FN nebo SWC bez povlaku, když je usazuju vyrobeným elementem, který má ze spodní strany rovnou plochu.
Michal
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 26.7.2018, 15:57

Re: Celková dálka náboje ( OAL )

Příspěvek od Michal »

Kolísání OAL jsem řešil dlouho.
Zkoušel jsem různé střely, různé ráže, různé usazovací matrice včetně opravdu ultimátní RCBS Golden Medal seater.
https://cs.strobl.cz/rcbs-300-win-mag-gm-seater-4/
Sofistikovanější usazovačku jsem nikdy neměl, ale pak jsem zjistil, že o tom OAL úplně není.

Přišel jsem na následující:
- Je to hlavně o materiálu střely (střela s měkkou špičkou se nedá ani pořádně naměřit, plastová špička je to samé)
- Rozdíly OAL neznamenají nutně rozdíly v hloubce usazení, viz předchozí bod
- Usazovací matrice usazuje zpravidla KUŽELEM, což je z uvedených důvodů jediné správné řešení
- Jediné, co se dá usadit a ZMĚŘIT bez kolísání OAL je monolitická střela bez plastové špičky. A nepotřebuji na to žádnou speciální matrici.
- Některé tvary střel by si zasloužily speciální usazovací trn
- Není špatný nápad usazovací matrici občas vyčistit

Takže při přebíjení nastavím usazovací matrici, změřím prvních pár nábojů, pak namátkově se tam nějaký.
Víceméně to vůbec neřeším. A je mi líp :)

V případě pistolových střel s komolým kuželem je poměrně vtipná usazovací matrice Dillon, která má výměnný (otočný) vnitřek matrice. Z jedné strany je uzpůsobený na komolý kužel, z druhé strany na ogivál.
Nicméně, to je jediná matrice Dillon, která mě oslovila.

Zbytek matric jsme z Dillona XL650 vymontovali a nahradili matricemi LEE, jsou dle mého názoru nesrovnatelně lepší.
DSe
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 14.2.2019, 10:56

Re: Celková dálka náboje ( OAL )

Příspěvek od DSe »

Pokud nakonec hotové pistolové náboje přežehlujete (Lee Factory Crimp Die) i třeba s vyšroubovanou matricí natolik, že nekrimpujete, ale jen kalibrujete, tak se OAL zpravidla zvětšuje. Při pevném zaškrcení v řádech setin, jelikož zúžením nábojnice dojde k jejímu prodloužení, při slabém nebo žádném zaškrcení v řádech desetin, jelikož se střela kalibrací navíc vysunuje. Ověřeno i u Wadcutterů. Malé zvětšení OAL jsem naměřil i při střelbě se slabě zaškrcenými 7,65 Br., kdy se zasunutím náboje do komory i takto lehká střela pohne, asi tak jako v delaboračním kladívku.
Michal
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 26.7.2018, 15:57

Re: Celková dálka náboje ( OAL )

Příspěvek od Michal »

DSe: Factory Crimp LEE pro krátké zbraně krimpuje až úplně na konci kroku, to znamená, že až potom, co je zformátovaná nábojnice. Takže by na prodlužování OAL neměla síla krimpu mít podstatný vliv. Nicméně neměřil jsem to.
Nezakrimpovaná střela se má při střelbě (a nejen při ní) tendenci posunovat v nábojnici, to je jasná věc. Týká se to samozřejmě nábojů v zásobníku nebo válci. To je jeden z důvodů, proč krimpuji vždy.
Lovecké náboje jsou ze zásobníku kolikrát omlácené jak nýtky, než se na ně dostane řada. Tam je vhodné při doplňování zásobníku dávat nové náboje dolů.
DSe
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 14.2.2019, 10:56

Re: Celková dálka náboje ( OAL )

Příspěvek od DSe »

Kdyz pouzivam kulate zaskrceni (roll crim) delam to vetsinou jiz usazovaci matrici. Kdyz zaskrcuju kuzelovite (taper crimp), tak take krimpuju pred zehlenim Factory Crimpem. Jinak jsem zjistil, ze napr. tercova laborace 38 Special dava nejlepsi vysledky pri nezaskrceni strel wadcutter (smerodatna odchylka rychlosti jen 3,5). Strely vsak musi v nabojnici dobre drzet, jinak jsou schopny se zpetnym razem ve valci revolveru delaborovat jeste drive, nez dojdou naproti hlavni.
Pepin
Příspěvky: 5
Registrován: stř 09.10.2019, 14:36

Re: Celková dálka náboje ( OAL )

Příspěvek od Pepin »

Chtěl bych se trochu vrátit k tomu co píše Petr v úvodu. Mám konkrétní případ nabíjím 308 win. do zbraně Blaser R8. Hledal jsem vložnou délku náboje a vychází mi, že lapua scenar 185grs má vložnou délku 72,95mm, hornady ELD-X 178grs 74,45mm a nosler bal. tip 180grs 74,85. Vložnou délku jsem dělal s poctivě zkalibrovanou a zkrácenou nábojnicí a výsledky jsou zprůměrované z několika pokusů. A teď proč to vlastně píšu. Přijde mi totiž takový OAL dost dlouhý. Nemáte někdo zkušenost s touhle zbraní případně i s OAL těchto nábojů. Do zásobníku se to vejde, tak si říkám, že by to neměl být problém. Trochu mě ale mate to, že se OAL u 308 win. v tabulkách pohybuje okolo 70mm a svádí mě to nabíjet výše zmíněné střeli na délku okolo 71mm. Je mi jasné, že se to projeví na tlaku ale zase nevím co to udělá s přechodovým kuželem atd.?? Zda se řídit naměřenou vložnou délkou nebo radši pocitem a tabulkami??
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: Celková dálka náboje ( OAL )

Příspěvek od Dalas »

Tak to je dobrá konstelace, když se laborace "na rifling" vejde i do zásobníku. Teď by jsi měl hloubkou uložení střely hledat takovou, při které budou nejmenší rozptyly. Samozřejmě při hlídání tlaků.
Odpovědět

Zpět na „Nejčastější vady a problémy“