o matricích

Pravidla fóra
Matrice, obecné info,
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 184
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

o matricích

Příspěvek od Petr » úte 27.11.2018, 14:23

Matrice jsou vlastním zcela konkrétním pracovním nástrojem. Respektive například přebíjecí lis má univerzální použití. Matrice ne :D každá ráže, náboj má svoji příslušnou sadu matric. Existují vyjímky, kdy rozdíly mezi náboji jsou malé například matrice .38 spec a .357 magnum, kde se liší náboje pouze délkou nábojnice. Takže používají stejné matrice. Jen seřízení se liší. Prakticky všechny matrice mají stejný závit. Takže jsou záměnné. Matrice např. Dillon můžete použít v lisech Lee, či naopak. V reálu se ale používá daleko častěji matrice Lee v lisech Dillon. Existuje samozřejmě i vyjímka jako je lis Dillon sq. B, který má jen své matrice a jak se říká je vymalováno,,:-).

Jde říci, že základní sada matric pro krátké náboje má tři kusy matric,

- rekalibrační s vypichovací jehlou - provede rekalibraci, tj. srovná nábojnici na původní rozměr a vypíchne starou zápalku
- prachovací a roztažení krčku nábojnice - např. u matric Lee jsou tyto operace sdruženy v jedné, RCBS jenom roztáhlo krček
- usazovací a zaškrcovací - uvedené funkce jsou sdruženy v jedné matrici, ne vždy to dobře funguje a tak máme další matrice :-)

pro lepší funkci střeliva byla fy. LEE uvedena před léty dokončovací matrice Lee Carbide Factory Crimp Die
- celý formát již hotového náboje a zaškrcení střely
Lee Factory Crimp Die byla v době svého zavedení naprostá "pecka" a je jím dodnes. Použití Carbide Factory Crimpu vyřešilo 99.99% problémů s rozměrovými problémy přebitého střeliva. Dostala také zajímavé a vše vystihující české jméno : " žehlička"

Volte proto vždy 4 dílný set matric Lee Deluxe Pistol 4-Die Set.

Obdobná situace nastala u puškovým matric. Standartní sada matric byla 2 dílná.

- první matrice zajistila plný formát nábojnice a výpich staré zápalky
- druhá matrice usazení a zaškrcení střely

S vývojem přibyly další dvě vynikající matrice. V tvz. 4 dílném setu Lee Ultimate Rifle Die Set. Lze je i koupit samostatně.

- matrice zajišťující kalibraci pouze krčku nábojnice ( plus výpich zápalky ) Lee Collet Die.
Collet Die má vynikající reputaci a mohu její použití jen doporučit. Kromě toho, že výrazně zvedá přesnost střeliva, šetří jak vás tak i nábojnice. Nemusíte mazat atd... Použití Collet Die je omezeno na nábojnice pocházející z vaší zbraně a které zas půjdou do vaší zbraně, nejlépe opakovačky. Pokud porušíte tuto zásadu, nastanou problémy.

Další matricí, kterou stojí za to mít je Lee Factory Crim Die. Funguje zcela jinak než výše uvedená matrice Carbide Factory Crimp Die u střeliva pro krátké zbraně. Pušková Factory |Crimp Die zajišťuje pouze zaškrcení střely v nábojnici a to kolmým tlakem ( vzhledem k podélné ose náboje ) na konec krčku nábojnice.
Odpovědět

Zpět na „Obecně o matricích, sadách, rychlá volba, doporučení“