kolísání hmotnosti odlitých střel

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

kolísání hmotnosti odlitých střel

Příspěvek od Petr »

dotaz převeden z westernu :

Při převážení odlitých střel LEE 429-200-RF jsem zjistil, že jejich skutečná váha je v rozmezí 218-220 grn. Mají to být střely 200 grn. Je takový rozdíl běžný ?
hangar
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: kolísání hmotnosti odlitých střel

Příspěvek od Petr »

Vezmu to obšírněji. Odlitím se jde dopracovat ke střelám s prakticky nulovým rozdílem ( 0,1 gr. pro 200gr střelu ) hmotnosti. Hmotnost střel se může samozřejmě lišit od udávané na kokile, protože je daná konkrétním složením olověné slitiny. Důležité je, aby byla vyrovnaná, prostě v serii stejná.
Jak na to. Největší vliv mají dva faktory.
a ) stejnoměrné složení olověné slitiny.
Antimon, která tvoří 6 - 10 % slitiny je výrazně lehčí než olovo a ne zrovna dobře se v olovu rozpouští. Navíc má tendenci zas se stěhovat ve vrstvě nahoru a tak může mít vsázka nerovnoměrné složení. Nejlepší postup je mít odlité ingotky např. z kokily LEE se stejným složením slitiny z jedné větší tavby např. 100kg. Roztavenou slitinu občas zamíchat.
b ) licí teplota.
Licí teplota a teplota kleští má samozřejmě svůj vliv. Termostaty u pícek LEE např. u Lee Pro 4-20. je mimo vsázku a měří teplotu nepřímo. Největší problém je průvan. Problém jsem nakonec vyřešil prostě závětřím pro kempingové vařiče, ale lze použít i něco podobného. Tím byl problém vyřešen. Samozřejmě existují i jiná řešení, ale zpravidla jsou trošku dražší.
Při kontrolním vážení se pohybuju běžně v rozdílu pod 0,5 % což mě osobně stačí. Pokud chcete lepší výsledky bude to chtít převážit. Při dodržení výše uvedených zásad by se mohlo pohybovat cca 80 - 90 % střel v toleranci cca 0,1 % s tím mají problém i váhy.
petr
Odpovědět

Zpět na „Střely“