Nováče Loadmaster

Loadmaster
Pravidla fóra
vše o lisu Lee Loadmaster, seřízení, zkušenosti, praxe, vkládání fotek povoleno zmenšete ale jejich velikost
Jerryc
Příspěvky: 16
Registrován: pon 14.10.2019, 13:37

Nováče Loadmaster

Příspěvek od Jerryc »

Ahoj, uvedený lis jsem měl možnost si zdarma zapůjčit od známého. Vím, že asi není pro nováčka nejvhodnější. Přesto jsem si ho zapůjčil a složitý mi nepřijde. Originál byl se třemi matricemi. Dokoupil jsem žehlicí matrici Lee, přebíjím pouze 9 luger.

vypichovací, formátovací matrice nastavena na minimální mezeru, projde vlas

zapalkovač zápalkuje správně, zápalky jsou v rovině se dnem nábojnice

roztahovací a dávkovací matrice nastavena tak, že střela nepropadá do nábojnice, mírně je roztažen pouze vrch nábojnice, spíš méně dle mého začátečnického názoru

usazovací matrice nastavena pouze pro usazování střely

žehlicí nastavena dle návodu, také na vlas, zaškrcení dle postupu(Aretační šroub zlehka dotažen, dokud nebyl cítit odpor, následně 1/4 otáčky)


Přebíjet jsem zkoušel s jednou vystřelenými, vypranými nábojnicemi SB, prach Lovex S 020, střely BB 124 gr, zápalka SB
AOL 29,60mm, navážka 5,1

Můj problém je v tom, že náboj do komory(Glock 17) nejde tak snadno jako SB náboje a každý pátý se neprotočí v komoře volně a jakoby se zasekává. Jinak v komoře sedí nevyčuhují. Z deseti odpálí každý druhý, na některých(nevypálených) je vidět deformace střely.
Když zkusím náboj v komoře kolegovy pistole Walther P99, náboj se nedorazí, přečuhuje. Obzvášt se snažím pečlivě kontrolovat formátovací a žehlicí matrici.

Nastavení matric jsem několikrát kontroloval, lis je téměř 20 let starý, přesto si jsem jistý, že moc nábojů na něm uděláno nebylo, spíš ležel ve skříni. Střely BB byly zakoupeny před týdnem.

Budu rád za každou radu, díky Jarda
Michal
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 26.7.2018, 15:57

Re: Nováče Loadmaster

Příspěvek od Michal »

Ahoj, máš s nejvyšší pravděpodobností příliš dlouhý náboj.
Budeš muset střelu více zasunout. Je to častá chyba, bohužel i u zkušených přebíječů.
Prostě, střela se při zasunutí do komory už zařezává do drážek.
Proto se délky nábojů u různých střel dělají různé.
OAL v CIPu znamená maximální povolenou délku dle normy, nikoliv správnou délku.
Jerryc
Příspěvky: 16
Registrován: pon 14.10.2019, 13:37

Re: Nováče Loadmaster

Příspěvek od Jerryc »

Díky, zkusím menší OAL a předpokládám, že s menší navážkou. Kolik bych měl zkusit(OAL)?
Michal
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 26.7.2018, 15:57

Re: Nováče Loadmaster

Příspěvek od Michal »

Správná délka se nedá od stolu říci. Musíš prostě zkoušet.
Prostě zatlačuj třeba po 0,2mm a uvidíš.
Nejraději to zkouším na vymontované samotné hlavni z pistole. Náboj vezmu, vložím do komory a máčknu na něj prstem. Náboj musí jít v pohodě vyndat z komory nehtem.
Pokud to není možné udělat takto, tak náboj musí jít jednoduše v pohodě do komory a z komory.
Nakonec ten rozměr co už je v pořádku vždycky poněkud ještě zaokrouhlím směrem dolů.
Je lepší mít náboj raději trochu kratší a spolehlivý.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: Nováče Loadmaster

Příspěvek od Petr »

ještě par věci k Loadmasteru co by se ti mohli hodit .
a ) co muže byt jednou z přičin tvých problemu,
prakticky všechny víceoprační lisy, zvlášť starší mají tu vlastnost, že se začne kolíbat držák nábojnic, respektive můžeš mít jiný OAL ( a pravděpodobně i budeš ) v případě kdy lisem proženeš jen jednu nábojnici a nebo bude obsazen celý držák nábojnic.
Respektive nastav lis jak si zvyklej a potom si udělej ještě kontrolu o kolik se ti to hlo až budeš mít obsazen celý držák nábojnic.
Ještě k OAL , kolega ma pravdu, jen dodám, že Glock diky specifickému náběhu do vývrtu hlavně není tak citlivý jako jiné zbraně, proto to tobě ještě tak nějak funguje a u jiné zbraně už vůbec. Zkrácením OAl narostou tlaky. Není to moc ( u 9 Luger ) ale je to, BB mají jako všechny olověné střely větší průměr, to má také samozřejmě vliv na OAL
b ) k Loadmasteru ti můžu dost doporučit si sehnat ještě jednu formátovací matrici, vymontovat z ní vypichovací jehlu a osadit ji na zatim volnou pozici proti zápalkovači. Matrici nastav tak, aby prostě vystředila nábojnici, když se do ní bude lisovat zápalka. V mém případě je nábojnice zasunuta do matrice asi z 50 %. Zápalkování se výrazně zlepší.
hodně zdaru
petr
Jerryc
Příspěvky: 16
Registrován: pon 14.10.2019, 13:37

Re: Nováče Loadmaster

Příspěvek od Jerryc »

zvětšil jsem roztažení krčku, snížil OAL na 28,95 a více zažehlil. Do Glocka padne krásně, lehce jde pootočit, dnes vyzkoším na střelnici. Do Walthra ale náboj nezapadne. Pravděpodobně zažehlením příliš nabyla střela(střelu i nábojnici jsem vzal na barvu a jediný otěr je znát na střele). Střela u krčku cca 9,00(mech. šuplera). Otěr na barvě je pouze na střele. Půjčím si kolegovo hlaveň domů a zkusím méně zaškrtit, aby střela tolik nenabývala. Jinak moc děkuji za rady :)
Jerryc
Příspěvky: 16
Registrován: pon 14.10.2019, 13:37

Re: Nováče Loadmaster

Příspěvek od Jerryc »

Tak ze 42 střel odpáleno pouze 19. Úderník se do zápalky neobtiskne celý. Všechny střely sedí krásně v nábojové komoře, šly zlehka pootočit. OAL od 28,60-29,20. Přijde mi, že opravdu střela oproti SB je u krčku silnější. Většinou přes 9,02, SB vždy pod 8,95. Všiml jsem si na neodpálených střelách mírné deformace špičky. Nezdá se mi, že by to bylo od dopadu po vyhození ze zbraně. Mám zkusit ještě menší OAL? Nemá někdo pro střely BB 124gr data nebo nějakou zkušenost? Přebral jsem si data z SB 124 gr FMJ, což je zřejmě nefunguje.
Michal
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 26.7.2018, 15:57

Re: Nováče Loadmaster

Příspěvek od Michal »

Ta střela je pouze vyrýsovaná v nábojnici, takže jí víc vidíš. Rozměr je určitě správně.
Správný rozměr střely 9mm Luger FMJ je 0,355 palce, tedy 9,02mm.
Pokud je střela olověná, je správný rozměr 0,356 palce, tedy 9,04mm
Jakmile projde náboj krimpovací matricí LEE tak, jak má, neměl by být zádný problém s vnějšími rozměry nábojnice.

Jestli je náboj již dost krátký a nedělá problémy, nemá smysl jej ještě zkracovat.

To s úderníkem je divné, ale s délkou střely to nesouvisí.
Ta zbraň je určitě v pořádku?
Můžeš sem dát fotku zápalky, respektive celého dna nábojnice?
Jerryc
Příspěvky: 16
Registrován: pon 14.10.2019, 13:37

Re: Nováče Loadmaster

Příspěvek od Jerryc »

WhatsApp Image 2019-10-18 at 15.46.44.jpeg
WhatsApp Image 2019-10-18 at 15.46.44.jpeg (106.54 KiB) Zobrazeno 56431 x
Jerryc
Příspěvky: 16
Registrován: pon 14.10.2019, 13:37

Re: Nováče Loadmaster

Příspěvek od Jerryc »

Zbran je v poradku. Po nevydarenych pokusech vystrilim krabicku SB bez jedineho problemu.
Odpovědět

Zpět na „LEE Loadmaster“