Dillon XL 650 vz. Lee Loadmaster

Diskuze ohledně lisů pro přebíjení
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Dillon XL 650 vz. Lee Loadmaster

Příspěvek od Petr »

Něco jako věčná debata co je lepší AK či AR ? :D

Začneme asi tím co mají oba lisy společné, to bude jednodušší. Jedná se o víceoperační lisy, respektive na každý stisk páky lisu proběhnou všechny žádoucí operace a vypadne hotový náboj.

Ale zadání, konstrukční řešení, názor výrobce a konstruktéra byl jiný a tak je jiný i výsledek.
Klasickým příkladem rozdílného přístupu může být například vzpěra zadních dveří vozu Trabant a a luxusního SUV.
Vzpěra u Trabanta měla asi 4 součástky a fungovala na čistě mechanickém principu a lidský pohon nekonečně dlouho a spolehlivě. Dnešní luxusní SUV má zadní páté dveře samozřejmě otevírané servem včetně dálkového ovládání. Složitost řešení je nesrovnatelná, výsledek přibližně stejný. Samozřejmě na jedné straně jste musel zabrat rukou, na druhé pouze stisknou tlačítko.

Trabant bylo neskutečně chytře postavené vozidlo, které mělo minimum součástek a dokázalo sloužit dlouhá léta. Na cestu na chatu cca 50 km v pohodě. Ale, na cesty cca 500km dal bych přednost daleko pohodlnějšímu a samozřejmě daleko složitějšímu dnešnímu SUV.

Stejně je to podle mě mezi Dillonem a Loamasterem :-). Pokud máte více ráží a menší spotřebu nábojů může být Loadmaster dost dobrá volba. Ale pokud ženete kvanta v menším počtu ráží je Dillon lepší volbou.

Dillon funguje hned a spolehlivě jak ho vybalíte z krabice a přišroubujete na stůl.
Loadmaster vyžaduje jistý záběh min cca 500 ks než se rozběhá jak on tak i vy.

Dillon je poměrně velký stroj a chce své místo, prostě pracoviště.
Loadmaster včetně stolanu ( LEE ) šoupnete do skříně a zavřete za ním dveře.

Loadmaster, respektive jeho podavač zvládá bez problému 9 Luger, .45 ACP a podobné krátké nábojnice. .38 spec, 357 magnum je lepší vkládat do lisu bez zásobníků nábojnic.

Podavač a zásobník u Dillona je preciznější a zvládne víc, ale prakticky neustále "rachtá".

Do Dillona nasypete prach, zápalky a vědro nábojnic a začnete přebíjet, kdyby se něco negativního dělo, dá vám vědět. U Loadmastera to chce mít oči a cit na pozoru, když budete nepozorní, mohou být snadno problémy.

Dillon je rychlejší a pohodlnější než Loadmaster. Pokud potřebuje nabít na zítřejší závody cca 500ks nábojů je to úplně jedno. V případě, že potřebuju svých 3 - 5 tisíc nábojů měsíčně dejte přednost Dillonu.

V obou případech platí že to jsou zařízení, která vyžadují jistou praxi, prostě zkušenost. Není a to žádný z uvedených vhodný pro úplné začátečníky. Jak na Dillonu tak na Loadmasteru jste schopni vyrobit stejně kvalitní náboje. Šance vyrobit zmetek je na Loadmasteru vyšší než u Dillona.

petr
Michal
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 26.7.2018, 15:57

Re: Dillon XL 650 vz. Lee Loadmaster

Příspěvek od Michal »

Dle mého subjektivního názoru je Dillon XL650 neskonale lepší volba než Loadmaster, ale samozřejmě dražší.
A o tom to celé je, o možnosti svobodné volby.

Elektrický podavač je neskutečně příjemná a rychlá věc. Prostě nábojnice padají samy, to co u jiných lisů je zdržovačka je úplně v pohodě. Na nábojnice si vzpomenete, až když je zásobník prázdný a úplně to překvapí.
S výraznou hlučností nesouhlasím. Při pohybu pístu nahoru se stane pár věcí. Zvuk nábojnice která vypadne na skluzavku, potom zvuk prachovače, zvuk páky... to je stejné jako u jiných lisů. Do toho se zapne motor podavače, který věží zlomek sekundy, pootočí plato s nábojnicemi obvodově o pár centimetrů a vypne se, samozřejmě zvuk vydá ale nic podstatného. Podavač řachtá když se zapne a má naplnit celou trubku s nábojnicemi. Při přebíjení již nikoliv, pokud tedy právě nedocházejí nábojnice.

U Loadmastera se nábojnice do trubek plní ručně (nasypat, zařachtat, nasypat, zařachtat...) a pak se musí s trubicemi během přebíjení točit. Musím pořád hlídat plnost aktuální trubky.
Tohle u Dillona není. To není jen o rychlosti, ale i o pohodlnosti.

Dillon je prostě na pohodu, o nábojnice se nestarám, jenom vždycky když plním zápalky tak kouknu na množství prachu v prachovači (a to je díky rychlosti lisu v jednom kuse).

A zápalkovač u Dillona je naprosto bez problémů, v podstatě o něm vůbec nevíte, vnímáte jenom zásobník na zápalky.

Přes to všechno Loadmaster umí fungovat samozřejmě velmi dobře, čehož je nejen Petr živoucím důkazem.
Spokojených majitelů je spousta na celém světě.

Zejména musím vnímat to, že podle množství peněz prostě dostanu odpovídající množství muziky.
Nemůžu chtít od lisu za polovinu ceny stejný komfort, rychlost, spolehlivost a doživotní záruku jako u dvojnásobně dražšího.
Ale to není chyba toho levnějšího lisu, to je prostě stále o té možnosti svobodné volby.

Ten hlavní problém ovšem je, že s Loadmasterem si určitá skupina přebíječů technicky neporadí.
Ale nikdo si to nepřizná a tak to svede na lis, nikoliv na svou volbu.
Odpovědět

Zpět na „Lisy“