357 magnum

Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: 357 magnum

Příspěvek od Dancek »

Ke snížení energie nábojů S&B 357 magnum došlo v dubnu 2003, z již uvedené rychlosti 425 m/s na 385 m/s, údajně „v souladu s požadavky zákazníků“. Osobně si myslím, že S&B kecá a přizpůsobil s světovému trendu, tak výkonné náboje 357 mag. už téměř nikdo nevyráběl. Samozřejmě jsou nějaké výjimky, v Evropě např. PPU, v USA Buffalo Bore, …

Ano, to se může stát, že zápalka nezapálí prach, ale kromě zápalky SP je k tomu potřeba ještě malá navážka pomalého prachu. Konečně firma Accurate do nábojů 357 magnum plněných jejich prachy doporučuje zápalku CCI 500, což je běžná SP zápalka, nikoli SPM.
Pravda ale je, že při použití pomalých prachů je vždycky vhodná silnější zápalka, navážka prachu v blízkosti dovoleného maxima a silné škrcení.
Přílohy
Zápalka SP.jpg
Zápalka SP.jpg (110.2 KiB) Zobrazeno 76331 x
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: 357 magnum

Příspěvek od Dancek »

Omlouvám se, argument, že Accurate doporučuje pro své prachy a ráž 357 mag. zápalky CCI 500 nebyl správný. Ve starých tabulkách je to tak sice uvedeno, ale v tabulkách od roku 2013 (možná i dřív, tabuky mezi lety 2003 a 2013 nemám) nově doporučují zápalku WSPM, tedy tu zápalku, na kterou je v 1. vydání knihy „Přebíjení střeliva do krátkých ...“ uvedeno důležité upozornění, že záplka WSPM má v kombinaci s prachem No.9 vyšší výkon než většina malých puškových zápalek a proto ji Accurate nedoporučuje používat v kombinaci se svými prachy. Není to komické? :D
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: 357 magnum

Příspěvek od Petr »

jj občas se narazí na dost zajímavé věci :-). V manuálech se najde hodně zajímavých věcí, které si v řadě případů i úspěšně protiřečí. Občas je to i dost na hraně.
357 je supr. náboj. Až budu mít trochu víc času tak sem lupnu laboraci pro pákovku.
Díky pánové za spoustu zajímavých dat.
jinak mezi náma, nej "gule" pro 357 je tohle : https://cs.strobl.cz/lee-mould-358-158-rf-six-cavity/
čus petr
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: 357 magnum

Příspěvek od Banjoplayer »

Pomalé prachy a zápalka?? Rád bych Vás poprosil o trochu rozvedení onoho případu, možná by bylo pro mnohé užitečné nějaké ty okolnosti uvést, pokud bych Vás tedy mohl poprosit :O)

Za sebe (přebíjím bezdýmák teprve cca 2 roky, černý tak 20 let :o) a mám za sebou cca 10 tis bezdýmých nábojů, revolverové a puškové ráže) mohu uvést zatím toto k standard x magnum zápalkám:

1) pro pomalejší prachy a "plnější" nábojnice SaB Magnum zápalka dává vyrovnanější zásahy

2) použití jiné zápalky ovlivní soustřel a nebo např. výšku zásahů - létá to s Magnum zápalkou na 100m třeba o 5 cm vše výš. (podobné to je i při změně z SaB na CCI - oboje standard)

3) pro pákovku 357, pokud chci větší výkon, používám prach Vectan SP3 (rychlostí hoř. cca asi odpovídá Vámi uváděné No9) - laborace viz můj příspěvek výše - a zkoušel jsem poctivě oboje, jak standard tak magnum (SaB) zápalky v mnoha set pokusech a rozdíl byl jen v lepším rozptylu s magnum, ale zase rozhodně ne propastně zásadní.

Selhačů jsem měl při ladění síly úderníku přiznám spoustu, ale vše pochopitelně neodpálená zápalka, nikoliv, že by se vůbec nevzňal prach, pokud již zažehla zápalka. Tady bych možná poprosil právě o ty zkušenosti. Je toto běžnější u nějakého konkrétního prachu? nebo snad výrobce prachu? pro nějaký konkrétní náboj? Nebo snad přebíječské chyby... (třeba tam prach vůbec ani nebyl :O)

(Pro černoprach je to nejvíce o výrobci zbraně a času věnovanému nápravě toho, co výrobce ošidil, hodně se dá dohnat výrobcem prachu a zrnitostí, případně výrobou patron, materiálem, čištěním, nebo naopak mnohdy prospěje nečištění zátravkových kanálků, které se zanesou přesně tak, jak je třeba :O)

Díky předem za podněty :O)
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: 357 magnum

Příspěvek od Dancek »

Výkonnější zápalka může ovlivnit rozptyl právě z důvodu pravidelnějšího vývinu rány. Obecně pomalé prachy a hlavně ty sférické, potřebují k zapálení a konzistentnímu hoření výkonnější zápalku, tedy větší tlak a tepelný impuls. Rychle hořící prachy obvykle výkonnější zápalku nepotřebují.
Laborace vhodného prachu v blízkosti dovoleného maxima se doporučují proto, aby v nábojnici nezůstalo hodně „volného prostoru“ a tlak zápalky se tím nesnížil, tj. nerozptýlil se ve volném prostoru nábojnice a také proto, aby prach po rozhoření při větším tlaku řádně vyhořel.
Pro celkovou energii zápalky je důležitá také dopadová energie zápalníku, to se ale týká spíš krátkých zbraní.
Z vlastní zkušenosti – v dobách svých přebíječských začátků jsem se snažil udělat terčové 38 special s prachem Ba-9, což není až tak moc pomalý prach, a SaB SP zápalkami. Navážku už si přesně nepamatuju, ale byla menší než uváděl manuál a po 2 „pšoucích“ se spoustou nespáleného prachu jsem po třetí ráně vytloukal kuli z hlavně, vyhnala ji tam pouze zápalka, prach vůbec nezapálila, zůstal v nábojnici a v hlavni. Na jiném fóru psal účastník o stejném problému, ale s prachem D037-2, tam rovněž byla příčinou malá navážka prachu.
Výkon zápalky ale není vhodné přehánět z důvodu nebezpečí zvýšeného tlaku a také špatné zkušenosti - v LA karabině 357 magnum jsem zkoušel i zápalky CCI 450, tj. SRM s prachem SP-2 a rozptyl rychlostí se zvýšil, mám za to, že tlak samotné zápalky překonal výtahovou sílu střely dřív než se řádně rozhořel prach (zápalková slož hoří o dost rychleji než prach), což způsobilo nekonzistentní hoření, ale je to jen moje domněnka.
A nemusíš mi vykat.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: 357 magnum

Příspěvek od Petr »

Asi už to tady zaznělo, ale stojí to za opakováni. Úkolem zápalky je zažehnout CELÝ povrch prachových zrn.
Jsou možné tři druhy průběhu zážehu.

- energie zápalky je výrazně vyšší, tj. energie zápalky se výrazně podílí na energii střely. To se nás moc netýká, jen pro zajímavost, ale je to velký problém střeliva ,22 lr. Obrovská zápalka a hodně málo prachu. Jak dostat zápalkovou slož jen do okraje a tak snížit tak její velikost/výkon je velké téma.
- energie zápalky je dostatečná k zážehu prachu, ale nemá již další vliv na průběh výstřelu. Děj výstřelu ovlivníme prachem.
- energie zápalky není dostatečná k zážehu celého povrchu střelného prachu. Střelný prach se rozhořívá nerovnoměrně. Nestandartní průběhy, kolísání rychlostí Vo, nespálené zbytky prachu atd...

Velké navážky pomalého prachu prostě potřebují pořádný start. Každý prach potřebuje své provozní podmínky, tj, tlak. S rostoucím tlakem roste samozřejmě i rychlost hoření. Průběh tlaku v hlavni výrazně samozřejmě ovlivňuje velikost prostoru v hlavni ohraničeném střelou a nábojnicí. S průběhem výstřelu, jak se střela pohybuje hlavní se nám tento prostor prudce zvyšuje, což vede k poklesu tlaku. Samozřejmě čím je větší ráže, tím je tento prostor větší. V případě že použijeme pro .357 mag. pomalejší prach a ještě v malé navážce, můžeme se snadno dostat do stavu, že pokles tlaku je tak výrazný že k poklesu hoření prachu na takovou úroveň, že nedojde k vyhoření prachové slože. Zápalkou to nevyřešíme.
petr
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: 357 magnum

Příspěvek od Banjoplayer »

Trochu odlehčení na úvod:
1) otázka: Jaký je rozdíl mezi teorií a praxí???
2) odpověď: No, teoreticky žádný ! :D

no a přesně v tomto duchu se domnívám je tato problematika. Jistě teoretická příprava je nutností - viz výklad výše. Protože jsem ale nikdy seriózně neslyšel, případně mne zkušení pánové opravte!!!, že by za předpokladu dodržení výrobci doporučených navážek byla záměna SPx SPMag. zápalky pro 357 zásadně nebezpečná - je tu volba oboje PRAXÍ ozkoušet bez zásadního rizika bezpečnosti. Riziko tkví především v kvalitě vyrobeného náboje. Pokud se tím tedy chceme zabývat, můžeme prověřit kolísání Vo, soustřel pro naše laborace, pochopitelně sledovat zbytky prachu .... a následně se rozhodnout - co nám vyhovoje, tedy i něco přizpůsobit (mnohdy si totiž myslím klademe nesplnitelné požadavky: vyhořelý, přitom pomalý prach, lehkou - tj levnější střelu a malý zp. ráz, no a pochopitelně vše v 10-ce na delší distanc - to prostě nelze v jednom náboji naráz dosáhnout). Pokud se tím zabývat nechceme, dal bych na doporučení výrobců - tedy dle lab. tabulek zvolit doporučenou i zápalku. Pak se ale může stát, že se ošidíme o krásné zásahy, kterých by naše zbraň byla schopna, pokud bychom k ní naladili střelivo ;)
Každopádně díky za tuto diskusi a uvedené znalosti!

( rozhodně tímto nezpochybňuji Petrem jmenované riziko kombinace Win zápalky a prachu Acc)
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: 357 magnum

Příspěvek od Dancek »

Záměna zápalky SP za SPM by nijak nebezpečná neměla být, ačkoli k nějakému zvýšení tlaku tam dojde. Při střelbě v mrazu je vhodné používat zápalky SPM, zápalka SP by nemusela vyvinout potřebný tlak a teplotu.
Záměna SPM za SP rovněž není nebezpečná, ale tato záměna může v některých případech, např. při malé nabíjecí hustotě, způsobit od nerovnoměrného hoření až po selhání zápalu pomalého prachu.
U záměny SP za SR nebo SRM už si nejsem tak jistý, k nárustu tlaku tam učitě dochází, ale nejsem schopen říct k jak velkému.
Zaměňovat SR nebo SRM zápalky za SP nebo SPM nedoporučuji, je pravděpodobné, že méně výkonné zápalky vyvinou malý tlak a menší tepelný impuls, nepostačující k řádnému zapálení prachu. Byla-li pro náboj doporučena zápalka SR, znamená to, že náboj vyvíjí značný tlak, kterému je SR zápalka schopná odolat, ale u SP nebo SPM může dojít k protržení, což způsobí jednak snížení tlaku v náboji, tím se sníží rychlost hoření prachu se všemi důsledky a také zanášení čela závěru a okolí zápalníku splodinami hoření.

Vybral jsem pár příkladů jinak naprosto stejných nábojů, u kterých byl rozdíl pouze v zápalkách a je vidět, že výkonnější zápalka byla vždy příčinou větší rychlosti střely, tzn., že k navýšení tlaku vždy došlo.
Jen pro zajímavost, v náboji 38-44, což byl předchůdce 357 magnum, byl to vlastně 38 special nabitý na podstatně vyšší tlak, i v 357 magnum, se běžně používaly SR zápalky, používaly se i jiné, ale použití SR nebylo nijak mimořádné.
Se SR zápalkami od SaB a CCI 400 jsem nikdy žádný problém neměl, ale CCI 450, tj. SRM mi odpálila pouze karabina, revolver je nebyl schopný odpálit. To proto, že zápalky SR i SRM jsou vylisovány ze silnějšího plechu, aby lépe odolávaly vyšším tlakům.
Kdysi jsem používal zápalky Federal No.100, tj. SP, které jsou velmi měkké, jako detektory zvýšeného tlaku, ale moc se to neosvědčilo.
Ani já nezpochybňuji varování před používáním WSPM zápalek spolu s prachy Accurate, jsem přesvědčený, že Petr to vyčetl z nějakého materiálu firmy Accurate, protože, jak sám uvedl, nemá možnost měřit tlak a sám si to ověřit. Komický mi na tom příšel fakt, že ve starších tabulkách použití těchto zápalek výslovně zakazují a v novějších je doporučují.
Přílohy
Vliv zápalek.jpg
Vliv zápalek.jpg (127.19 KiB) Zobrazeno 76270 x
357 a 38-44.jpg
357 a 38-44.jpg (93.87 KiB) Zobrazeno 76270 x
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: 357 magnum

Příspěvek od Dancek »

Ve starém časopisu „Handloader“ jsem našel tabulku rozptylů rychlostí střel při použití tří typů prachů, plášťovaných střel 125 a 158 grs a osmi typů zápalek. Z tabulky je zřejmé, že každá zápalka se chová ke stejné kombinaci prachu a střely trochu jinak. Dvě hvězdičky u hodnoty rychlosti znamenají vysoký tlak.
Přílohy
Zápalky pro 357 mag.jpg
Zápalky pro 357 mag.jpg (165.05 KiB) Zobrazeno 76198 x
DSe
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 14.2.2019, 10:56

Re: 357 magnum

Příspěvek od DSe »

Nasdilim sem posledni mereni tercove laborace 38 SPL, strela nezakrimpovana SB WC, prachu jen 2,5 gn Acc No. 2, zapalka Fed No. 100. Cili spousta vzduchu v nabojnici, ktere se vubec nebojim. Nekdo ji vyplnuje vselijakym inertem, avsak neni proc. Prach je rychly co se zazehne a zcela vyhori. Urcite by tak slo plnit i 357 hilzny. Strileno ze ZKR, cca 6".
Z hradel Caldwell
Z hradel Caldwell
IMG_0686.PNG (86.44 KiB) Zobrazeno 76146 x
Odpovědět

Zpět na „Krátké zbraně“