revolver ALFA v 9mm Luger

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

revolver ALFA v 9mm Luger

Příspěvek od Petr »

pokračování diskuze z vlákna střely BB 9 mm Luger.
petr
přesunuto ( obrázky v původním vlákně ) :

Příspěvek

od Petr » pát srp 23, 2019 8:57 pm
Tak jsem tady jak jsem slíbil. pár info. k použití náboje 9mm Luger v revolveru.
Nedá se to doporučit k terčové přesné střelbě. Prostě to nefunguje. Nejlepší výsledky, když už něco takového máte docílíte s plášťovou střelou. BB jsou někde mezi pláštěm a olovem i když se více blíží plášti.
S výše uvedeným revolverem lze rozptyl cca 10cm na 25m považovat za silný úspěch.
Střely BB patří a to nejen podle mého názoru k velice kvalitním a přesným. V pistolích podávají vynikající výsledky. Střela je jen jedna z komponent, která se podílí na celkovém výsledku.
Výše uvedené info. mám od renomovaného střelce ( cca do 10. místa v Evropě ) a držitele několika rekordů ve střelbě. Ještě dodám jeho další slova: " pokud chcete nacpat do revolveru pistolové náboje tak funguje .45 ACP. 9mm Luger ne." Asi jsem Vás moc nepotěšil.
Mám rád revolvery a řada modelů mě prošla rukama. Dnes v době "plastové" je obtížné najít kvalitní revolver. a když už ho najdete není laciný. S čím jsem byl nejvíce spokojen je SW model 686 a 586 staré výroby. Vím, že s tohle radou mě pošlete pravděpodobně někam .... ale pokud chcete něco co funguje, tak je to tohle.
s pozdravem
petr

Příspěvek
od Luboš » úte srp 27, 2019 12:26 am
Děkuji vám za poskytnuté informace. Uf, opupínkoval jsem se. Nemohl jsem z toho spát a přemýšlel jsem co jsem napáchal. Že jsem měl koupit raději .38. Inspiroval jsem se sportovním střelcem, trochu mladším vrstevníkem, Pavlem Faltýskem, který Alfu v podstatě dost chválí i před SW a Taurusem a hlavně jsem chtěl mít jednu ráži. Proto jsem před dvěma lety objednal svůj Alfa Para 6". Zakoupil jsem ji ve 12/2017. Střílím cca dva roky, moje ruce jsou ještě dost olšové a tak vnímám každou dobrou radu a zvažuji co je pravda. (To je odpověď na váš dotaz jaké mám výsledky.)
Našel jsem si proto v dokladech o koupi nastřelovací terč z výroby a trochu jsem se uklidnil. 10 ran.

Nastřelovací terč ALFA PARA 9mm Luger
terče144 a.jpg (55.81 KiB) Zobrazeno 174 x
V Ne na střelnici měl kolega (náš klubový nejlepší střelec) sebou Alfa Para 2", proto jsem ho požádal ať mě předvede jak mu to s ním jde. Z pěti ran Pb měl 3x10, 1x9/10 a jedna uletěla na 8/9. Tak to není snad tak špatný. Diskutovali jsme tento názor. Jistěže na Europskou či národní úroveň závodů se tato zbraň nehodí. Už z cenových a tudíž kvalitativních nároků. (Také někteří "fajnšmekři" nemohou strávit krátký válec revolveru pro pistolový náboj.) Pro naší místní dostupnost si myslím, že stačí. To mě uklidnilo a nevěřím, že to nejde.

Proto jsem provedl na střelnici další pokus o soustřel. Náboje Ares 125 grs RNCNBB EPRX, 3grs BA 9 1/2. Myslím, že můžu být se svýma olšovýma rukama docela spokojen, protože soustřel je méně než vámi uváděných 10 cm. (7,5 cm).

Ares 125 grs RNCNBB EPRX, 3grs BA 9 1/2
terče145 b.jpg (67.53 KiB) Zobrazeno 174 x
Zbylo mě pět nábojů BB, tak jsem přelepil terč a hned pokračoval. Tady je výsledek.

terče146 b.jpg (66.1 KiB) Zobrazeno 174 x
Prostě mojí nerezové hlavni ta měď prostě nechutná, strhne se a letí do pryč. Dalšími pokusy se touto střelou se nebudu zdržovat a nechám si je pro CZ-P10.
S revolverem vyzkouším další střely doporučované výrobcem a jestli bude zájem výsledky poskytnu. (Předně si pořídím svoji stolici.)

Přeji všem pěkný den.
Luboš

P.S. (Myslím, že naše diskuse na téma v titulku CZ 75 se hodně odklonila. Nebylo by dobré zavést nové téma " Střely pro revolver ALFA PARA, Vectan BA 9 1/2" a články tam přesunout? Šlo by to?)
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: revolver ALFA v 9mm Luger

Příspěvek od Petr »

Zdravím,
jo to že Vaší Alfe " nechutnají " BB je klidně možné. Prostě chce to prubnout.
Použití pistolového střeliva v revolverech má své výhody a také řadu nevýhod či záporů. Zápory převažují.
Velkou výhodou jsou "krátké" náboje ( nábojnice ), které zrychlují nabíjení. Je prostě daleko rychlejší vyhodit z válce revolveru věneček z prázdnýma .45 než např . dlouhé 357 mag. Proto jsou revolvery na pistolové náboje oblíbené hlavně tam, kde je prioritou čas.
Problémy použití pistolového střeliva v revolverech je asi následující. Revolver je prostě náročný na přesnost výroby. Daleko náročnější než pistole. Svoji roli hraje mnoho záležitostí. Souosost hlavně a nábojových komor.
Takže, přesná poloha komor ve válci. Rovnoběžnost jejich os a vzdálenost os, vzdálenosti dělení a středění při rotaci a ještě osa válce. verzus osy hlavně. Prostě mnoho prostoru pro chybu. V případě měkké olověné střely, která po vstřelení z válce do náběhového kužele hlavně projde ještě trochu kompresí nejsou nepřesnosti tak velkým problémem.
Další problém je rozměr vlastních komor revolveru. Repektive, každá je jiná, ale u pistole je jen jedna.
Věneček v kterém drží nábojnice je dalším zdrojem nepřesností.
Prostě stejně jako SUV není asi vhodné auto na závodní asfaltový okruh, není zrovna revolver v ráži 9mm Luger, či v jiné pistolové ráži terčová zbraň, ale perfektní např. IPSC, LOS, KVZ atd, kde jde prostě o rychlost.
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: revolver ALFA v 9mm Luger

Příspěvek od Dalas »

Souhlasím s Petrem. Jestli se nemýlím, je Alfa v 9mm Para stejného rámu, jako .357 Mag. U .357 mag. jsou střely téměř k čelu válce, ale 9 Para je utopený. Ta střela má pak v přechodovém kuželu mnohem větší rychlost a to i díky nižší hmotnosti. Spolu s vůlemi či nesouosostí to pak může činit problémy v přesnosti.
V éře perkusáků v ČR jsem pořídil Remington .44 od San Marco. Vrata od stodoly pro něj byla malá. :evil: Příčinou byla výrazná nesouosost komor zaaretovaného válce s hlavní. Po reklamaci mi jej bez řečí vyměnili za F.LLI. PIETTA a bylo po problémech.
DSe
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 14.2.2019, 10:56

Re: revolver ALFA v 9mm Luger

Příspěvek od DSe »

Jj, tercove naboje maji dlouhe hylzny. Takove popelnice, co se i pri lehkych laboracich roztahnou a zatesni.
Ale ani ja nevzdavam naucit mirenku revolverovou Astru v Lugru. 7,65 Brow je taky mazec. Zato 32 SW Long je brnkacka, blbuvzdorna v sirokem spektru laboraci.
Drive jsem si taky myslel, ze strela ma byt co nejblize k prechodovemu kuzelu, cili co nejkratsi valec. Neni to vsak tak kriticke, jak ukazal muj presny Ruger v 357, strilejici jednou dirou 38. Rovnez napr. tercovy SW Masterpiece model 17 v 22 LR ma ram sluzebni velikosti K, a tedy dlouhy valec na malorazkove naboje.
Alfa kdysi vyrobila par tercovych revolveru Para s tezkou sestipalcovou hlavni, tercovymi miridly a anatomickou pazbou pro zahranicniho klienta. Aby splnovala regule ISSF, musela mit dlouhy valec, jinak by hlaven byla delsi, nez 6". Jeden kousek meli i v prazske prodejne CZ, nebot jich vzdy vyrobi o neco vic. Mel jsem na ni zalusk, ale prave nejistota s presnosti raze 9L me nakonec odradila.
Odpovědět

Zpět na „Laborace rozděleno podle zbraně“