45 ACP

Jardao
Příspěvky: 12
Registrován: pon 27.1.2020, 10:11

45 ACP

Příspěvek od Jardao »

Zdravím, potřeboval bych poradit s laborací 45ACP prachem RS 12
Podle tabulek Swiss Reload je tenhle prach "highly recommended" pro 45ACP. Zatím ho pužívám pro 9mm luger a tam je podle SR jenom "recommended" ale funguje velmi dobře. Nezůstávají žádné nespálené zbytky v nábojnicích, nešpiní pistoli, a všechno vyhoří v laufu, žádné zbytky hořících plynů, příjemná rána a na 25m to lítá super.
S 45 mi takhle nefunguje, (SIG P 220)
laborace 5,0gr RS 12, střela Los 230gr, OAL 32,0mm - rychlost asi kolem 190m/s - slabá rána
. 5,2gr -------------------------------------------- - 210m/s do paíru stačí
5,5gr --------------------------------------------- 235m/s rána trochu větší a větší plamen dohořívajících plynů, v nábojnicích zůstane několik malých zrníček prachu. Tak teď bych potřeboval radu, jak složit náboj aby to fungovalo jako u 9mm.
Doporučená navážka je 5,2 - 5,7gr, OAL 32,0 - 32,1mm.
Zkrátit OAL a zmenšit navážku, dát maximum 5,7 ??? nebo koupit pistoli s delší hlavní :cry:
Za radu použít jiný prach taky předem děkuji.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: 45 ACP

Příspěvek od Petr »

Zdravím,
problém je v tom že .45 ACP je na jiných tlacích než 9mm Luger ( pro .45 ACP max 1300 bar pro 9mm Luger 2300 bar) prostě R12 nedokáže ve ,45 ACP spolehlivě vyhořet, při plné navážce je to lepší. Zkrácení OAL situaci sice díky zvednutí tlaku zlepší, ale ne nějak výrazně.
Respektive R12 bude ve ,45 ACP fungovat, ale při plných navážkách. Ani prodloužení hlavně :D není řešení.
Spíše bych navrhnul změnu prachu a VECTAN BA 10 pro "terčové" náboje s Vo cca 200m/s 3 až 3,5 grs nutno ověřit zda 3 grs budou spolehlive pro funkci zbraně, plná laborace pro ,45 ACP max 4 grs. střela LOS 230 grs jak uvádíte. Berte jen jako možné doporučení, fórum ani pisatel nenese zodpovědnost.
Z LOVEXů by mohla docela dobře fungovat D013, ale dost podobně jako RS 12.
Rozumím tomu, že jedním z marketingových taháků je tvz. čistota hoření. Nicméně si ji určujete sami a to volbou rychlosti hoření, respektive volbou mezi rychlejším a pomalejším prachem. Nikoliv značkou prachu, respektive výrobcem. Dobrou volbou pro 9mm Luger je např. LOVEX S 020.
s pozdravem
Petr
Jardao
Příspěvky: 12
Registrován: pon 27.1.2020, 10:11

Re: 45 ACP

Příspěvek od Jardao »

Děkuji za odpověď, marketingový tah asi nebude, že RS doporučuje tento prach pro 45ACP, zkoušel jsem náboje s navážkou 5,3gr a střelou 230gr ve Springfieldu s kompenzátorem a fungovalo to excelentně, pistole zůstávala v záměrné. Rs 12 je nejrychlejší pistolový prach z jejich výroby, podle tabulek je možné jít až na max 5,7gr.
S navážkou 5,5gr jsem na rychlosti asi 235 - 240m/s, nebo lehce zmenšit OAL, i když zvyšování výkonu jsem zrovna nechtěl. Tabulky mají nastavené na FMJ, ale s LOS to lítá dobře a nestrhávají se.
No uvidíme, jsou dlouhé zimní večery, něco se třeba podaří vymyslet.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: 45 ACP

Příspěvek od Petr »

Nemáte zač. Jen potvrzuje co jsem psal. Plné navážky navíc s kompenzátorem budou fungovat dobře. RS 12 je jejich nejrychlejší prach a při takové navážce co uvádíte jednak vyhoří a potom bude mít velký úsťový tlak pro dobrou funkci kompenzátoru jak také uvádíte. Problém začne s klesající navážkou, začne i klesat míra vyhoření a naleznete nespálené zbytky prachu. Váš dotaz byl na čistotu vyhoření. Proto jsem Vám doporučil rychlejší prach. S ním ( Vectan BA 10 ) budete mít lepší vyhoření při nižších navážkách a nebude také tak účinný kompenzátor. Prostě vždy je něco za něco. ¨
S marketingem a čistotou hoření to bylo myšleno tak, že se jedná o klamavou reklamu. Protože prakticky všechny prachy dokážou hořet jak "čistě" tak "špinavě" záleží jen na tom, jaký prach pro jakou aplikaci použijete.
s pozdravem
Petr
Jardao
Příspěvky: 12
Registrován: pon 27.1.2020, 10:11

Re: 45 ACP

Příspěvek od Jardao »

Jen ještě další dotaz, při zmenšování OAL (třeba postupně o 0,2mm) zmenšit i minimální navážku 5,2gr
od které bych se chtěl začít? Ty 0,2 mm by asi neměl být tak velký problém s nárůstem tlaku. Každou laboraci měřím na hradlech ale je to s dost velkýma rozdílama rychlosti. Taky se mi zdá, že každá rána má jiný zášleh plynu. V tomhle videu na konci na střelnici je to taky vidět: https://www.youtube.com/watch?v=LDuzpH_tCOU
Možná kdybych střílel na venkovní střelnici tak si toho ani nevšimnu.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: 45 ACP

Příspěvek od Petr »

při malých navážkách nemá u ,45 ACP zkrácení OAL o cca 0,2 mm velký vliv, citlivý na OAL je např. ,40 SW.
Zášlech u ústí hlavně může být způsoben faktory. A ) nevyhoření prachové slože, B ) vlastnostmi prachu, respektive úpravou zrn prachu pro snížení zášlehu.
V případě že snížíte navážku u "pomalejších" prachů, snížíte i poměrně výrazně vyhoření prachu a prach nevyhoří optimálně. To vede ke kolísavým výsledkům.
Řešením je buď zvednout navážku a nebo přejít na rychlejší prach. Vše má samozřejmě své limity.
Pokud si s tím chcete v dobrém "hrát" tak vám doporučuji program Quick Load. Je ke koupi u Stroblů. Není to zadarmo, ale je to hodně dobré. Dnes pravděpodobně nej co je.
petr
Jardao
Příspěvky: 12
Registrován: pon 27.1.2020, 10:11

Re: 45 ACP

Příspěvek od Jardao »

Děkuji za odpověď, ještě by mne zajímalo, co způsobuje rozdíly v rychlostech, ve výše uvedeném videu je vidět, že jedna rána je čistá, druhá má kroužek plynů před hlavní, já ten povýstřelový efekt taky nemám stejný. Ty náboje dělá na lisu Hornady Lock N Load AP s rotačním prachovačem který dává přesné dávky prachu. U 9mm jsem se tím trochu vyhrál, vážil jsem nábojnice, střely a prach a vyrobil skoro stejné náboje, rozdíl rychlostí se trochu snížil ale ne moc podstatně.
Ještě to může být hradly - Caldwell Ballistic s přísvitem ve vzdálenosti asi 3m, tady nevím, jak je tohle zařízení přesné.
S pozdravem Jarda
Jardao
Příspěvky: 12
Registrován: pon 27.1.2020, 10:11

Re: 45 ACP

Příspěvek od Jardao »

Tak zkrácení OAL o 0.3 na 31,7mm je slepá ulička, bych řekl, že dohořívající plyny před hlavní dělají ještě větší záblesk. Zkusím 32,3mm a začnu od 5,2gr po max 5,9gr a uvidím, kam se to posune.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: 45 ACP

Příspěvek od Petr »

Zkusim to ještě jednou. Protože je ta RS 12 prostě pomalá, při nizké navážce a tak i nizkých tlacích nevyhoří dokonale, prostě vždy něco zbude. To je jako když do velkého krbu hodíte dvě velká polena, někdy to shoří lépe, někdy huře, prostě vždy něco zustane a pokaždé jinak. A to jsou právě ty rozdíly co jste naměřil. Možnosti jsou dvě, buď se budete bavit na téma které nemá řešení, ale vydrží vám na dlouho a nebo prostě použijete jiný prach.
s pozdravem
Petr
Jardao
Příspěvky: 12
Registrován: pon 27.1.2020, 10:11

Re: 45 ACP

Příspěvek od Jardao »

Tak ted´naprosto nesouhlasím, dnes jsem vyzkoušel náboje 45ACP OAL 32,3mm navážka 5,2 gr rs 12 a zášleh dohořívajících plynů před hlavní se podstatně snížil a několik zrnek nevyhořeného prachu na 10 výstřelů není podstatné.
Zajímalo by mne, jak si QL rozumí s touto laborací.
RS 12 je rychlý prach doporučený výrobcem pro 45ACP a jsem přesvědčený, že řesení tu je. Proto jsem se obrátil na tohle forum aby mi někdo, kdo se přebíjením zabývá a má větší zkušenosti než já poradil a pokusil se se mnou najít optimální řešení, což neberu jako doporučení jiného prachu.
Takže dotaz SIG 220 má hlaveň 4,4" , jak by se efekt dohořívajících plynů projevil u 6" hlavně
Při zkrácení OAL z 32.00 na 31.70 se zášlech výrazně zvýšil, při prodloužení na 32,30 se výrazně snížil při stejné navážce 5,2 gr RS 12, z mého pohledu asi celkem O.K.
Nechci se tu na foru hádat prosazovat svoji pravdu, chci požádat zkušenější přebíječe o spolupráci s řešením
RS 12/45ACP Budu rád za každý tip a radu jak dál.
Děkuji Jarda
Odpovědět

Zpět na „Laborace rozděleno podle zbraně“