poddimenzace

Odpovědět
Hangar
Příspěvky: 22
Registrován: stř 07.11.2018, 9:30

poddimenzace

Příspěvek od Hangar »

Jak poznám v quickloadu , že mám navážku prachu poddimenzovánu ?
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: poddimenzace

Příspěvek od Petr »

nízký tlak, nízká rychlost a velké procento nespáleného prachu
petr
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: poddimenzace

Příspěvek od Banjoplayer »

Tady bych chtěl poprosit trochu o rozvedení odpovědi. Osobně bych dal především na poslední zmíněný parametr - tedy % vyhořelého prachu - protože toto je parametr, který u malé navážky bude kolísat, pokaždé prachu vyhoří trochu jiné množství, .... a tedy to bude lítat pokaždé jinak. (obecně malá rychlost střely by mohl být myslím záměr "poddimenzace")

otázka tedy je: jaké % vyhoření ještě považovat za únosné???

( předpokládám to bude různé pro různé zbraně, kde nespálena zrna mohou působit záseky, drhnutí růžice vyhazovače a pod. Zaměřme se ale na přesnost střel ... zase to asi bude odvislé od našeho záměru - pokud budu potřebovat zvýšit výkon zbraně, nezbyde než použít případně i pomalejší prach, který vyhoří třeba jen z 95%, nicméné na úkor přesnosti přinese větší výkon. Přesto, je možné ze zkušenostiuvést uvést orientační % vyhoření, které byste nepřekračovali??? Např: pro teřovku vždy 98-100%, pro gongy cca nejít pod 90% pro revolvery a tak podobně??? Nechoďme k extrémům, s nízkými navážkami, především u pomalejších prachů - což by mohlo být za jistých okolností i nebezpečné)
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: poddimenzace

Příspěvek od Petr »

ok, každý náboj má své výkonové hranice, respektive rozmezí, kde se musí výkon pohybovat. Například samonabíjecích pistolí musí spodní hranice výkonu zaručit spolehlivou funkci zbraně. U revolverů je zas žádoucí jistý minimální účinek v cíli. U sportovního střeliva můžeme jeho výkon do jisté míry snížit, má to jisté výhody, mimo jiné se zlepší ovladatelnost zbraně a také to může mít pozitivní vliv na přesnost.
Střelný prach potřebuje pro své kvalitní vyhoření ale rozumný tlak. Respektive pokud začneme snižovat navážku prachu musíme i volit rychleji hořící střelný prach. Účelem tohoto snažení je získat náboje s nízkým úsťovým tlakem a 100% vyhořením prachové náplně. Příkladem může být např. 45ACP se střelou Lee TC 230 gr s laborací 3grs BA 10. Gloc 21 s takovými náboji spolehlivě funguje a pro terčovou střelbu je výkon dostatečný Vo cca 200m/s. Pokud bychom použili pro daný náboj a stejnou Vo pomaleji hořící prach z možné volby pro ,45 ACP např. BA 9 dostaneme jiné a podstatně horší výsledky.
shrnuto :
data z QL
,45 ACP sgtřela Lee TC 230 grs Vo cca 190m/s
pro BA 10 3 grs . max. tlak 664bar, úsťový 120 bar, vyhoření 100 %
pro BA 9 4,5 grs max. tlak 632 bar, úsťový 162 bar, vyhoření 87,4 %
takže nejen, že došlo k zvednutí úsťového tlaku, ale i "nedopalu" se všemi negativními důsledky.
Je jasné, že pokud budu nabíjet na " výkon" může se začít objevovat i menší vyhoření než na 100 %.
U dlouhých zbraní považuji za únosné pokud ve vyhoření pohybuje nad 97 % ale vždy se snažím dojít ke 100%
U revolveru se snažte vždy ke 100%
U pistolí se vám začne silněji zanášet nespáleným prachem pod 95 %
Vše je ale něco za něco. Při použití rychleji hořících prachů buďte opatrní při navážce, jsou prostě citlivější než pomalu hořící. Respektive máte menší prostor pro chybu. Také se můžete dostat s rychlostí hoření, respektive rychlostí akcelrace střely a jejímu možnému stržení ve vývrtu ( olověné střely ) pak je mírný nedopal ( při použití pomalejšího prachu ) jistá daň za cenu použití olova a ne plášťových střel.
petr
Odpovědět

Zpět na „Quick Load“