Gas Check

Pravidla fóra
vše o domácí výrobě, kolkily, tj typ střely, kalibrace, mazání...
Odpovědět
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Gas Check

Příspěvek od Dancek »

Gas check (GC) je kovová čepička nalisovaná na zádi olověné střely, která má za úkol omezit průnik horkých plynů na vodicí část střely, tím snížit natavování a změkčování vodicí části a zvýšit tak odolnost střely proti strhávání. Další zvýšení odolnosti proti strhávání je způsobeno tím, že GC je vždy vyroben z tvrdšího materiálu než slitina střely a tak částečně funguje jako malý proužek pláště střely.
GC je vhodné používat pro výkonné laborace pistolových nebo revolverových nábojů s olověnými střelami a s pomalými prachy, pro olověné střely puškových ráží bez povrchu EPRX nebo jiného účinného povlaku jsou, snad kromě hodně starých a pomalých ráží, téměř nutností.
Továrně vyráběné GC bývají obvykle měděné, ale používají se i jiné kovy, tloušťka materiálu bývá okolo 0,35 mm. Pro nalisování takového GC musí mít střela menší průměr zádi vodicí části, ale takovou střelu si musíme nejspíš sami odlít, nevím totiž o nikom, kdo by takové střely v ČR prodával.
Na jednom US fóru byl popsán způsob jak si vyrobit GC z dostupného materiálu doma a používat jej na střelách, které nemají zúženou záď, byl jsem zvědavý a vyzkoušel jsem to. Soustružník mi vyrobil jednoduchý přípravek pro vystřihování koleček z na pásky nastříhaného materiálu a druhý na tvarování čepiček (obojí jde udělat i na jeden zdvih s výrobně trochu náročnějším přípravkem). Zkoušel jsem několik materiálů od hliníkových kelímků např. od paštik přes tenké nádobky a rošty na grilování a stejně jako autor článku jsem skončil u hliníkových plechovek od nápojů (některé plechovky jsou z ocelového plechu, ty nejsou vhodné!), lepší snadno dostupný materiál jsem nenašel. Pro 357 magnum jsem k lisování GC na střely používal kalibrační matrici na střely LEE dia. 358“, které jsem mírně prodloužil a vyhladil náběh. U několika prvních střel je vhodné matrici lehce máznout, u dalších už není třeba, zřejmě stačí troška maziva, která v ní ulpí z namazaných střel. Střely je nutno matricí protlačovat záděmi napřed, v opačném případě by se tak tenký GC shrnul.
Na US fórech na tento typ GC pěli docela chválu a i já potvrzuji, že se zmenšil rozptyl z revolveru a ještě o něco víc z karabiny, ale nebylo to o tolik, kolik jsem podle chvály na US fóru očekával. Tak nevím, zda to s chválou přeháněli nebo se mi při střelbě třásly ruce.
Z 20“ LA karabiny jsem dosáhl se střelou Ares 125 grs LRN doplněnou o GC (původně určenou pro 9 Luger, tedy menšího průměru) průměrné rychlosti fous přes 600 m/s bez známek zanesení vývrtu olovem. Přidávám obrázky střel s nalisovanými GC vyrobenými z plechovky od piva.
Přílohy
GC na 125 grs ARES 9L.jpg
GC na 125 grs ARES 9L.jpg (60.97 KiB) Zobrazeno 30627 x
GC na 150 grs.jpg
GC na 150 grs.jpg (40.42 KiB) Zobrazeno 30627 x
GC na 180 grs ARES.jpg
GC na 180 grs ARES.jpg (46.12 KiB) Zobrazeno 30627 x
Odpovědět

Zpět na „olověné střely“