Matrice 9,3x74r

Pravidla fóra
Matrice, obecné info,
Odpovědět
Pepin
Příspěvky: 5
Registrován: stř 09.10.2019, 14:36

Matrice 9,3x74r

Příspěvek od Pepin »

Ahoj, nevím jestli se to už někde neřešilo, ale nic jsem nenašel. Mám kulovnici ráže 9,3x74r a podle toho co jsem našel se dají pořídit jen matrice od CH4D nebo je dělá ještě RCBS. Obě firmy je dělají pouze ve verzi formátovací + vypichovací matrice a druhá matrice usadí a zaškrtí kuli.

To je vše v pohodě :) , ale co když chci kule zaškrcovat ještě extra pro lepší "preciznost". Neřeším až tak moc přesnost, jelikož je to vyloženě těžká lovecká střela, ale právě protože je lovecká, je potřeba ji kvalitně zaškrtit.

Napadá mě ještě možnost využít škrtící matrici např. ráže 9,3x62.

Máte někdo nějaké zkušenosti buď s matricemi víše zmíněných značek (jak dobře to "škrtí"),nebo obecně s přebíjením této ráže?

Předem dík
Pepin
Michal
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 26.7.2018, 15:57

Re: Matrice 9,3x74r

Příspěvek od Michal »

Ahoj Pepine,
Zaškrcení střely usazovací matricí se používá dvoukrokově, tedy v prvním kroku usadit střelu a ve druhém kroku zakrimpovat.
Sám tento styl nepoužívám, nelíbí se mi a nechci pokaždé znova nastavovat usazovačku.

Jak píšeš, vážně bych se zaobíral možností upravit krimpovací matrici 9,3x62. Mělo by to jít, když si necháš vyrobit futro (v podstatě vyšší podložku),které nasuneš na náboj v držáku. Výška futra (podložky) musí být taková, aby se krimp udělal na správném místě, tedy aby krimpovací kleština byla na konci nábojnice. Průměr trubky musí být takový, aby se správně přenesl tlak z držáku nábojnic na matrici.
Pro úplnost dodávám, že to může takto fungovat z důvodu, že matrice 9,3x62 je dělaná pro kratší a tlustší náboj, ale se stejnou střelou. Takže stačí vymezit délku nábojnice, teoreticky je to 12mm.

Jinak jsem to v podobných případech dělal v minulosti nouzově také tak, že jsem náboj do krimpovací matrice LEE strčil obráceně tak, aby došlo k zakrimpování na správném místě. Princip je jinak úplně stejný, akorát je to na citovku s tím, jak hluboko tam ten náboj strčíš. Je to ale fakt nouzovka a není to zcela přesné.
Krimp je ovládán pořád tlakem držákem nábojnic na matrici.
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: Matrice 9,3x74r

Příspěvek od Dalas »

Neměl by to být vážnější problém jak píše Michal. Sám používám ke krimpování náboje 7x64 matrici 7x57(Lee Factory Crimp). Našel jsem matku s výškou 7 mm. Tu navlíknu na nábojnici jako prstýnek a krimpuji zcela obvyklým způsobem. Volbou výšky prstence si můžeš určit i délku krimpu.
Odpovědět

Zpět na „Obecně o matricích, sadách, rychlá volba, doporučení“