Pměděné střely LOS

Best Bullets
Pravidla fóra
o poměděných střelách z produkce Best Bullets
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Pměděné střely LOS

Příspěvek od Dancek »

Až dnes jsem vyzkoušel jak létají Topstřely 100 grs z G42. Od posledního příspěvku jsme sice byli 2x na střelnici, ale syn si v obou případech pozval kamarády kteří si chtěli vystřelit a tak nebylo vhodné, abych se tam roztahoval s hradly. Tentokrát jsme jeli sami, jenže pro změnu mi v hradlech odešla baterka, takže ani tentokrát nemám změřené rychlosti.
Na zkoušku jsem měl jenom 20 nábojů a Glock s nimi fungoval jak hodinky. Sypal jsem 3,7 grs prachu S020-2, což je max. navážka pod plášťovanou střelu, G42 má dosti tvrdou vratnou pružinu a tak má rád spíš větší navážky. OAL jsem měl 24,8 mm, zápalky SaB SP. I z malé pistolky byla střelba klidná a velmi příjemná, prach ale zrovna moc čistě nevyhořel, asi budu dělat další pokusy.
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Pměděné střely LOS

Příspěvek od Dancek »

Jen ze zvědavosti jsem pro zlepšení čistoty hoření zkusil vypočítat tlak se zvýšenou navážkou prachu S020-2. Protože střela LOS 100 grs v mojí verzi QL není, zadal jsem střelu LOS 115 grs RN, délku jsem přepsal na skutečnou délku 100 grs střely, tj. 11,8 mm a váhu na 100 grs. Při navážce 4 grs prachu a OAL 24,9 mm vyšel tlak 1083 barů, což je asi uprostřed “žlutého pásma”, (Pmax. je 1350 barů). Chci zkusit takto pár nábojů nabít, změřit rychlost střel a vyzkoušet zda a k jakému zlepšení čistoty hoření dojde, nebo zda bude nutno použít jiný prach. Z hlediska čistoty by byl vhodný některý z rychleji a při menším tlaku čistě hořících prachů, chci zkusit dosáhnout větší rychlosti střely při ještě přijatelném špinění. Dalším kandidátm by mohl být Vectan A1, jenže žabožrouti mají tuto ráž jen v některých tabulkách a to ještě s u nás nedostupnými prachy. Jenom nevím, kdy se zase dostanu na střelnici.
Mimochodem, NSI doporučuje pro 9 Browning prachy C7, GM-3 nebo S4n, jenže jsem nenašel, že by v ČR někdo tyto prachy nabízel, nevíte o nich někdo?
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Pměděné střely LOS

Příspěvek od Dancek »

Včera jsem se konečně dostal na střelnici, dokonce i hradla mi fungovala, tak se mi podařilo změřit rychlosti střel přebitých 9 Browning. Kromě nábojů se 4 grs prachu S020 jsem připravil ještě jedny s prachem Vectan Ba-9 ½, které jsem „opsal“ z jiného fóra, kde je autor dosti chválil. Obojími náboji jsem měřil 5 ran, uvedené rychlosti jsou průměry.
Náboje s prachem Ba-9 ½ byly dosti zklamáním, vyvíjely malý tlak, nábojnice byly zevnitř hodně špinavé (lidově zasr... jak jetel) a zvenčí téměř do poloviny délky dosti očazené.
Náboje s prachem S020 byly o hodně lepší, jak v čistotě hoření, tak v přesnosti a výkonu. Ta rychlost se mi zdá na pistolku s krátkou hlavní dost vysoká, ale srovnám-li ji s tabulkovými hodnotami SaB, ty mají o 0,5 g lehčí střelu, rychlost z 90 mm dlouhé hlavně uvádějí 291 m/s a určitě nejsou našlápnuty blízko max. dovoleného tlaku. Podle výpočtu QL jsem téměř 270 barů pod max. dovoleným tlakem, ten je jen 1350 barů, s tím by se měl Glock bez potíží vypořádat.
Možná někoho zarazí naprosto stejná směrodatná odchylka rychlostí obojích nábojů, v první chvíli jsem měl za to, že jsem v excelu špatně kopíroval a místo vzorce vložil hodnotu, ale ne, hodnoty jsou správné, znovu jsem je zkontroloval, na dalších nezobrazených místech za desetinnou čárkou už rozdíly jsou.
Přílohy
9 Br..jpg
9 Br..jpg (105.73 KiB) Zobrazeno 72504 x
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Pměděné střely LOS

Příspěvek od Dancek »

Sice jsem nečekal stejné výsledky, ale na ty rozdíly zase jednou čumím …
Chtěl jsem přepočítat tlaky náboje 9 mm Browning se střelami LOS 100 grs a porovnat výsledky programů QL a Gordons Reloading Tool. Docela náhodou jsem při tom zjistil, že náboj 9 Browning je v QL dvakrát, jednou jako 9 Browning kurz a podruhé jako 380 Auto (9 mm kurz). Mám za to, že se jedná o synonyma, ale podle QL to tak není, váha vody v nábojnici 9 Br. je uvedena 12,18 grs a v 380 Auto jen 11,5 grs. Protože váha vody pro ráž 9 Br. v programu GRT nebyla uvedena a program bez ní nepočítal, zkusil jsem zvážit prázdnou nábojnici SaB, znovu po naplnění vodou a navážil jsem rozdíl jen 10,8 grs. Jinou prázdnou nábojnici jsem neměl a tato měla přehnutý kousek ústí v hloubce 0,8 mm, takže nešla naplnit až po ústí. Když jsem dopočítal váhu chybějící vody, dostal jsem celkem 11,6 grs, což je přibližně tolik, jak uvádí QL pro 380 Auto.

Po ruce jsem měl zrovna GRT, začal jsem tedy s ním.
U náboje s váhou vody 11,6 grs při 100 grs střele LOS (upravená váha na 100 grs a délka na 11,8 mm střely 123 grs RN LOS), 4 grs S020 a OAL 25 mm vyšel tlak 1481 barů, tedy vysoký.
Za stejných podmínek s nábojem s váhou vody 12,18 grs vyšel tlak 1327 barů, tj. téměř max. dovolený. 154 barů rozdíl mezi oběma výpočty není u nízkotlakého náboje zas tak málo, je to téměř 11,5%.

Stejně zajímavé jsou výsledky z QL, ten při stejné navážce, OAL a střele vypočetl:
9 Browning kurz - max. tlak 1062 barů
380 Auto (9 mm kurz) – max. tlak 1204 barů, tj. rozdíl 142 barů nebo jinak 10,5%.
Člověk který neví, že v QL je uveden jeden náboj dvakrát a pokaždé s jiným objemem nábojnice, se může docela napálit!

Rozdíl max. tlaků u nábojů s objemem vody 11,6 grs počítaný podle obou programů je 277 barů, tj. 20,5% (Pmax. = 100%) a s objemem vody 12,18 grs je 265 barů, což je pro náboj s max. dovoleným tlakem 1350 barů docela hodně!!!

Mám z toho takové nepříjemné svědění, podle QL sice v obou případech vejdu do max. dovoleného tlaku, ale podle GRT, alespoň v nábojnici s menším objemem, které mám, ne.
Glocky sice snesou hodně, ale nerad bych ho zbytečně týral.
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Pměděné střely LOS

Příspěvek od Dancek »

Autoři GRT si z nás asi dělaji trochu šprťouchlata. Po aktualizaci programu jsem znovu přepočítal náboj 9 Browning se střelou LOS 123 grs RN s opět upravenou váhou na 100 grs a délkou na 11,8 mm. OAL jsem nechal na původních 25 mm, objem nábojnice jsem použil ten nejmenší z QL – 11,5 grs H2O. Max. tlak při 4 grs prachu S020-02 vyšel pouze 923 barů, vypočítaná rychlost z 82,5 mm dlouhé hlavně ale vyšla o 20 m/s menší, než rychlost kterou jsem skutečně změřil hradly. Abych se dostal na skutečně naměřenou rychlost 293 m/s, musel bych podle výpočtu po aktualizaci GRT nasypat 4,3 grs prachu S020 a max. tlak by pak dosáhl hodnoty 1123 barů, tedy nějakých 227 barů pod max. dovoleným.
Odpovědět

Zpět na „poměděné střely Best Bullets“