prachovač Lyman No.55

Věčné téma. Kvalita dávkování, zkušenosti z provozu. Objem či hmotnost ?
Pravidla fóra
recenze vítány
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

prachovač Lyman No.55

Příspěvek od Petr »

Celokovový prachovač. Odměřovací dutina se otáčí kolem horizontální osy. Dutina má přibližně tvar kvádru. Prachovač má jak hrubé, tak jemné nastavení dávky prachu a je ještě vybaven klepadlem. :D Precizní výrobek.
Tak plusy a mínusy.
Není snadné ho nastavit. V nastavovacích prvcích jsou zančené vůle. Když už se vám ho podaří správně nastavit funguje bezchybně. Mám ho, ale používám ho dost vyjímečně.
petr
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: prachovač Lyman No.55

Příspěvek od Banjoplayer »

Používám právě Lyman No 55.....
zatím jsem s ním nalnil odhaduji cca 10 tisíc nábojnic, jak puškové, tak revolverové
(45-70 Gov, .45LC, .38 Sp, 357 Mag, s Prachy Ba10, Ba91/2, Ba9, Sp3, Tu 3000 a Lovex D060)
Nastavování: možná se může zdát komplikované, ale praxe je taková, že jakmile pochopíte jak na to, je to myslím snadné. Rada v tomto směru je netočit nahoru a dolů ladícím mechanismem, ale více povolit, tj zvětšit navážku, a pak pomalým pootáčením stále již jen snižovat a dělat si váhovou zk. Tento postup zcela eliminuje Petrem zmiňované "vůle" Udělal jsem si na stupnici orientační tečku perm. fixem-od které vycházim a již jen snižuju navážku (pro ráži a prach) a na cca 2. vážení jsem kde potřebuju být.

Po nastavení je prachovač myslím přesný cca 0.1 gr, těžko soudit, co je nepřesnost vah a co prachovače. Každopádně dobré je udělat si následující test navážky: tj do misky vah nadávkuju naráz 10 navážek ... tím pádem vážím o "řád přesněji" .. tedy chci dávkovat třeba 3,5 gr prachu, 10 navážek mi váží 34,8 gr -> děleno 10 ... jedna navážka bude prům. 3,48gr. (Jistě to je jenom průměr, ale domnívám se, že to svou vypovídací váhu má)

Z prachovače se rozhodně nikde nic nesype kolem, není ani výrazně náchylný na pokles hladiny prachu v násypce, i když nikdy jsem nepracoval se skoro prázdným, jakmile hl. poklesne k poslední asi 1/4, dosypávám cca do 90 %.

Pokud chcete dávkovač "tunit", pak doporučuju pod aretační šroubky dávkovacího šachlíku vloži malé pružnky - zcela zamezíte jejich případnému povolování díky otřesům, které vznikají pohybem kliky, a nebo používáním klepadélka.

Pro jistotu, občas během práce kontroluji dávky převážením, snad pokud by se přecijen uvolnila aretace. Od té doby co jsem "tunil", se mi to zatím nestalo, přes to "sicher je sicher" Asi by se navážka nepozorovaně nezdvojnásobila, ale škoda rány, která vás v soutěži posune o příčku :?

Celkový závěr: 55-ku používám ku své spkojenosti a z něj udělané 45-70 Gov mi stačily na 3. místo v Mist. Evropy CAS v Long Range ( nástřel 96 ze 100 :D )
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: prachovač Lyman No.55

Příspěvek od Petr »

jj souhlas, můj problém s Lymanem No.55 je daný tím, že dost často si hraji s laborací a prostě tu věc přesně přestavovat po cca 10 nábojích na jinou dávku byl prostě opruz. Na to je supr např. Gen 6. https://cs.strobl.cz/kompaktni-digitaln ... yman-gen6/

ale jinak, i Tvé 3. místo v Mist. Evropy CAS v Long Range ( blahopřeji ) potvrzuje že když to člověk už nataví tak funguje perfektně.

jinak ho tady mám a moc ho nepoužívám tak kdyby někdo chtěl je k dispozici
petr
Odpovědět

Zpět na „Prachovače“