38 speciál ARES 38-158 RN BB-358 Pb

střely ARES
Pravidla fóra
vše o střelách ARES, zkušenosti, testy, postřehy, uvedená data včetně labarace, tj. navážky prachu,typ, množství, OAL jsou pouze informativního charakteru. Jejich užití jde vždy na vrub uživatele a Akademie nenese za jejich použití žádnou zodpovědnost. Než je použijete, vždy je proto ověřte a to buď pomocí tabulek či programu QL. Děkujeme za pochopení, není v lidských zajistit na 100 % správnost dat na veřejně přístupném fóru.
admin petr
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

38 speciál ARES 38-158 RN BB-358 Pb

Příspěvek od Petr »

Střela s univerzálním použitím. Obvyklý ogivální tvar. Vhodné pro revolvery včetně použití klipů a rychlonabíječů . Nedoporučil bych ji pro pákovky. I když je střela v předu dost placatá a tak riziko v trubicovém zásobníku malé, použil bych raději střely s velkou rovnou plochou jako je například ARES 38-158 FP BB-358 EPRX. https://cs.strobl.cz/strely-ares-38-dia ... stovane-1/
Laborace je určena jako univerzální pro 38 speciál.

Laborace: střela viz výše, odkaz https://cs.strobl.cz/strely-ares-38-dia ... s-olovene/
jedná se o čistě olověnou střelu namazanou tuhým voskem do drážky při kalibraci

Prach: Vectan BA 10, 3 grs. měla by odpovídat šachtlík prachovače Lee Pro Auto-Disk No.40
OAL : 37.00 mm
Vo. ( pro 4 palec revolver ) střela má opět vyšší rychlost než poplastovaná verze a to o cca 10m/s tj. na 230m/s

nástřel na 25m, revolver SW 586, 5 ran, použita stolice Pistolero https://cs.strobl.cz/strelecka-a-nastre ... pistolero/ mířeno na spodní okraj kružnice 10sitky,
Přílohy
IMG_0692.JPG
IMG_0692.JPG (16.59 KiB) Zobrazeno 72682 x
IMG_0677.JPG
IMG_0677.JPG (28.63 KiB) Zobrazeno 72682 x
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: 38 speciál ARES 38-158 RN BB-358 Pb

Příspěvek od Dancek »

Přidám dvě měření rychlostí střel nábojů 38 special, tyto pokusy spadají do mých přebíječských začátků.
Ačkoli v několikerých různě starých tabulkách Nobel Sportu i v tabulkách, které byly na stránkách firmy LHS-Germany je s prachem Ba-9 v ráži 38 special asi nejvíc laborací, nejedná se o prach vhodný pro tuto ráž. 38 special má max. dovolený tlak 1500 barů, provozní tlak bývá ještě menší a to je pro řádné vyhoření prachu Ba-9 dosti málo. Moje vystřelené nábojnice připomínaly zevnitř výfuk špatně seřízeného dieselova motoru, který navíc žere olej.
Přílohy
38 spec.jpg
38 spec.jpg (93.06 KiB) Zobrazeno 72666 x
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: 38 speciál ARES 38-158 RN BB-358 Pb

Příspěvek od Petr »

Tak jsem projel QL výše uvedené laborace s prachem Vectan BA 9 pro .38 spec. Zcela souhlasím s textem, BA 9 není dobrá volba pro nízkotlaké náboje a to ,38 spec je. Zajímalo jak jsou na tom uvedené laborace z hlediska QL protože se mi zdály dost vysoké.
takže ta 5,6 grs. 1892 bar ( CIP max. tlak 1500 bar ) tj, silně překročen maximální tlak !!
ta 5,9 grs 2103 bar ( CIP max. tlak 1500 bar ) silně překročen maximální tlak !!
vyhoření cca 98 % což by odpovídalo popisovanému stavu a rychlosti výpočtové jsou o cca 10 % vyšší ale to je dáno že v QL není započtena mezera mezi válcem a hlavní. Takže také odpovídající. Co rozhodně nesedí jsou hodnoty max. tlaků. Takže POZOR ! NEPOUŽÍVAT !!!
petr
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: 38 speciál ARES 38-158 RN BB-358 Pb

Příspěvek od Dancek »

Vycházel jsem z přiložené, dosti staré tabulky, podle které by měl být tlak kousek nad polovinou maximálního dovoleného, jenže neznám déklu střely Norma RN a žabožrouti jako obvykle neuvádějí OAL, ani hloubku usazení střely.
Nevím co říct k výpočtu QL, mám verzi 3.8 a občas se mi stává, že QL vypočítá překročení max. tlaku u laborace uvedené v tabulkách výrobce prachu. Ještě jsem si všimnul, že v QL jsou v některých případech nesprávně zadané délky střel, zatím jsem narazil jen na větší délky než jsou skutečné. Domnívám se že proto, aby QL vypočítal větší tlak než je skutečný a odradil tak přebíječe od riskování.
Přílohy
38spec.jpg
38spec.jpg (245 KiB) Zobrazeno 72645 x
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: 38 speciál ARES 38-158 RN BB-358 Pb

Příspěvek od Dancek »

Ještě dodám, že v tabulkách z roku 2006 je uvedena stejná max. navážka jako v ve starší tabulce, kterou jsem dal do předešlého příspěvku.
V tabulkách z roku 2014 je uvedeno max. 5,8 grs, což je podle výpočtu QL rovněž nad maximálním tlakem a totéž je uvedeno i v nejnovějších tabulkách které mám, jsou z roku 2018.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: 38 speciál ARES 38-158 RN BB-358 Pb

Příspěvek od Petr »

jj souhlasím, to nic proti Vám pane Danček :D . To nejsou jediné tabulky, kde vy se daly najit rozdíly. Rozdíly a to značné, jsou u řady výrobců prachu.
OAL je samozřejmě hodnota co výrazně ovlivňuje hodnotu maximálního tlaku a i logicky Vo.
S vlivem OAL je prostě třeba počítat. V případě, že používáte QL vyrobím si náboj co mě rozměrově pasuje, změřím si jeho realný OAL a ten potom zadávám do QL pro výpočet laborace.
Ale utíkáme pryč od tématu vlákna. Stálo by za úvahu zda založit samostatné vlákno o OAL.
Kouknu se kam by se to mohlo hodit a založím ho.
petr
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: 38 speciál ARES 38-158 RN BB-358 Pb

Příspěvek od Dancek »

Stáhnul jsem si program Gordons Reloading Tool a přepočítal náboj 38 Special s navážkou 5,9 grs prachu Ba-9. V přebitém náboji jsem použil střelu Ares 158 grs LRN, protože v aplikaci GRT tato střela není, použil jsem střelu LEE a její délku upravil na délku střely Ares. Ačkoli mě Petr na základě výpočtů podle QL upozorňoval na překročení max. dovoleného tlaku, při tomto výpočtu vyšel max. tlak pouze 1131 barů.
Rychlost vyšla poněkud nižší než byla naměřená hradly, to proto, že jsem zblbnul a zadal pouze 2“ hlaveň bez délky válce nebo alespoň náboje.
Další hloupost, kterou jsem udělal byla, že jsem neupravil váhu zbraně, v zadání zůstala z předešlého výpočtu váha mojí LA karabiny, proto neberte vážně údaje o zpětném rázu. Prostě teprve se učím s programem zacházet …
Je škoda, že z Vectanů jsou v GRT pouze dva, Ba 9 a Ba 9½.
Kvůli lepší čitelnosti malých písmen jsem obrázek přebarvil, původně byl modrý a hůř čitelný. Toto je pouze část zobrazovaných údajů, celá tabulka je asi 2x tak velká. Nakonec jsem musel i už ořezanou tabulku zmenšit o graf, při elektronickém zmenšení s grafem už nebyla čitelná.
Tak by mě zajímalo, zda QL přebíječe vysokým tlakem jenom straší a GRT, který docela ladí s tabulkami je přesnější nebo zda má QL s vysokým tlakem pravdu.
Přílohy
38 Spec s Ba9.jpg
38 Spec s Ba9.jpg (121.94 KiB) Zobrazeno 70650 x
Odpovědět

Zpět na „střely ARES“