delaborace 9mm Luger

Pravidla fóra
vše o krátkých zbraních
Odpovědět
270Win
Příspěvky: 14
Registrován: úte 15.1.2019, 9:43

delaborace 9mm Luger

Příspěvek od 270Win »

Ahoj,

mám dotaz, čím delaborujete 9mm Luger.

Používám klasiku kladívko, ale koukal jsem, že se k delaborování používají i matrice od CH4D.

Je to na 9mm Luger vhodné, nebo jaké s tím máte zkušenosti?

Díky.
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: delaborace 9mm Luger

Příspěvek od Petr »

CH4D funguje dobře, ale je citlivá na typ střely, ne vše jde delaborovat matrici. Delaborační kladivo je univerzální nástroj, ale je to rázem, tj, prach někdy vylítne ven, může dojít i k poškození střely. CH4D delaboruje klidným tahem. Problémy při použití CH4D mohou a pravděpodobně nastanou při delaboraci olověných střel, střel ve tvaru komolého kužele atd..
petr
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: delaborace 9mm Luger

Příspěvek od Dalas »

CH4D používám k delaboraci u kalibru .30 k plné spokojenosti. Musel jsem ji ale upravit tak, že místo původního aretačního kroužku používám šestihranou matici. Důvody jsou následující. Vnější průměr kleštiny je u všech kalibrů stejný. Z tohoto důvodu roste síla stěny kleštiny se zmenšujícím se kalibrem. Výrobce to řeší tak, že pro velké kalibry má kleština tři lamely, které se ale díky tenké stěně kleštiny lehce stahují. Se zmenšujícím se kalibrem roste síla stěny, síla pro zatažení kleštiny a tím i svornost závitu. Problém nastane při povolování kleštiny kdy svornost v matrici je větší než svornost závitu matrice-lis. Tím dojde k vytočení matrice z lisu. Řešení je, jak jsem naznačil, použít nářadí k výraznější aretaci matrice v lisu. U vyloženě malých kalibrů je kleština čtyřlamelová. Je to zřejmě z výše uvedeného důvodu. Funkčnost ale nemohu posoudit stejně jako přelomový kalibr (určitě ví Michal). Je ale možné, že je někde jiná chyba o které nevím. Ruční aretace mě ale u .30 nefunguje. Jinak je to pohodová práce, pokud je na vyčnívající části usazené střely alespoň malý kousek válcové části. Je to naprosto bez poškození střely a rozsypaného prachu. https://www.youtube.com/watch?v=w_t_rD-D93c
Naproti tomu u delaboračního kladívka může být problém silný krimp. Nepodařilo se mě jednou delaborovat .158 gr. střelu Lee z .358 Mag., kde byl silný krimp z důvodů líného Acc. No.9
Odpovědět

Zpět na „Pistole - revolvery“