VECTAN A1

Odpovědět
Hangar
Příspěvky: 22
Registrován: stř 07.11.2018, 9:30

VECTAN A1

Příspěvek od Hangar »

Tak jsem rozradostnen ze sve zkousky prachu A1 objednal pred dvema tydny dve pixly a bylo mi dnes v obchode receno, ze pri posledni navsteve dealera Vectanu pry A1 neni na sklade v cele republice.
Znate nekdo ve strednich cechach obchod, kde ho maji?
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: VECTAN A1

Příspěvek od Banjoplayer »

Než prach k prodejcům dorazí, pojďme o tomto prachu podiskutovat ;)

Vectany používám myslím dost (Ba10, Ba9+1/2, Ba9, SP3, TU 3000), ale s A1 jsem zatím nedělal.

- jedná se o jednosložkový prach
- destičkový prach
- rychlostí hoření je v tabulce Vectanů velmi blízko Ba9, ale charakterem (dle QL) se spíše blíží, zdá se mi, k Ba 9+1/2, kde se chová "jakoby" o něco rychlejší. Při stejné navážce trochu lépe vyhoří, rychleji se rozhoří (z destičkového charakteru a prachu prvotně pro broky, mne to nepřekvapuje), a navíc má nepatrně větší výkon - porovnávám s Ba9+1/2.

Mimo jiné, v části fóra o střelách, ho Pert doporučuje pro laboraci .357 na terčovku.


Prosím tedy o Vaše zkušenosti, zajímalo by mne především:

- jaké s ním máte zkušenosti, můžete ho porovnat z praxe s tou Ba9+1/2 ???
- jaké s ním nabíjíte ráže???
- jak se chová v prachovačích, jaké jsou navážkové odchylky (destičkový prach )???

- zkoušel ho někdo do .45 LC??? Zde pro terčovkou mi zatím funguje Ba10 v navážce kolem 4,7gr pod 200gr střelu. Jedině hodně rychlý prach v poloprázdné nábojnici vyhoří :| a nebo pak origo BP.

Díky předem za náměty ;)
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: VECTAN A1

Příspěvek od Banjoplayer »

Porovnal jsem A1 a Ba9+1/2 v QL.
Vyšel jsem ze současné laborace mé .45LC, kde mi střely létají rychlostí 235 m/s - to je přesně pro terčovku na radostné a přesné střílení z Coltu SAA 1873 s 5,5" hlavní. (střely 200gr)

Z porovnání, snad bude čitelné, je patrné, že pokud bych použil prachy o které nám jde, bude se A1 chovat jako "kosmeticky" rychlejší prach než Ba9+1/2. Vyhoření je podobné, Max tlaky rovněž, úsťový tlak opět srovnatelný. Ještě snad plnění, ale ani zde nevidím zásadní rozdíl.
Jak to bude v praxi???


Ba9+1/2 je relativně nová, pokud by "ještě" neexistovala, viděl bych A1 jako super prach pro mnoho pistolových použití - bez ohledu na tento konkrétní pokus v náboji, kde Ba10 je asi stále nejlepší volba? Máte-li zkušenosti prakticé NAPIŠTE! Předem díky ;)
Přílohy
prachy_p.JPG
prachy_p.JPG (104.46 KiB) Zobrazeno 47155 x
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: VECTAN A1

Příspěvek od Petr »

Vectan A 1. je hodně univerzální prach
pro mě asi nejlepší volba pro UZI. tj 9 luger a délka hlavně 10 palcu,
dobře funguje v 38/357 se střelou o cca 150 grs a výkonu horní hranice 38 spec a pak 357 mag
.45 ACP 230 grs střela normální laborace, pokud bych šel s výkonem dolu tak Vectan BA 91/2 či BA 10

BA 10 je hodně rychlej prach. Při použití olověných střel, zejména v ráži 9 luger může dojít ke stržení ve vývrtu, tj. střely dopadají do terče na plocho a vyšší zanášení vývrtu hlavně olovem. Dobře funguje v,45 ACP a 38 spec i při použití olověných střel protože vodicí plocha střely je výrazně větší a rychlosti menší ve srovnání v 9 mm luger.
petr
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: VECTAN A1

Příspěvek od Banjoplayer »

Děkuji za reakci :D

Prosím ještě, jak se A1, co by destičkový prach, chová v prachovačích??? Jaké jsou odchylky v dávkách???
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: VECTAN A1

Příspěvek od Petr »

Mám zkušenost kombinace Lee Pro Auto-Disk https://cs.strobl.cz/lee-pro-auto-disk-powder-measure/ a navážky od cca 4 grs. a destičkový Vectan A1. Nejsou problémy s udržením přesnosti navážky. Nevím, jak by se choval v jiné, než válcovém tvaru dutiny, například ve stavitelné vložce pro Auto-Disk. https://cs.strobl.cz/lee-adjustable-charge-bar/ kde tvar odměřovací dutiny v malých navážkách nemusí být ideální.
petr
Uživatelský avatar
Banjoplayer
Příspěvky: 19
Registrován: stř 06.3.2019, 12:52
Bydliště: Mělník

Re: VECTAN A1

Příspěvek od Banjoplayer »

Používám právě výhradně stavitelný dávkovač Lyman. Jsem s ním velmi spokojen, ale to nepatří do tohoto místa fóra. V kombinaci s A1 právě toto by bylo zajímavé vědět. Třeba bude mít zde někdo zkušenosti. Pokud bych sám ozkoušel, rád sem napíšu.

Díky
Odpovědět

Zpět na „Střelný prach“