o matricích

Pravidla fóra
Matrice, obecné info,
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

o matricích

Příspěvek od Petr »

Matrice jsou vlastním zcela konkrétním pracovním nástrojem. Respektive například přebíjecí lis má univerzální použití. Matrice ne :D každá ráže, náboj má svoji příslušnou sadu matric. Existují vyjímky, kdy rozdíly mezi náboji jsou malé například matrice .38 spec a .357 magnum, kde se liší náboje pouze délkou nábojnice. Takže používají stejné matrice. Jen seřízení se liší. Prakticky všechny matrice mají stejný závit. Takže jsou záměnné. Matrice např. Dillon můžete použít v lisech Lee, či naopak. V reálu se ale používá daleko častěji matrice Lee v lisech Dillon. Existuje samozřejmě i vyjímka jako je lis Dillon sq. B, který má jen své matrice a jak se říká je vymalováno,,:-).

Jde říci, že základní sada matric pro krátké náboje má tři kusy matric,

- rekalibrační s vypichovací jehlou - provede rekalibraci, tj. srovná nábojnici na původní rozměr a vypíchne starou zápalku
- prachovací a roztažení krčku nábojnice - např. u matric Lee jsou tyto operace sdruženy v jedné, RCBS jenom roztáhlo krček
- usazovací a zaškrcovací - uvedené funkce jsou sdruženy v jedné matrici, ne vždy to dobře funguje a tak máme další matrice :-)

pro lepší funkci střeliva byla fy. LEE uvedena před léty dokončovací matrice Lee Carbide Factory Crimp Die
- celý formát již hotového náboje a zaškrcení střely
Lee Factory Crimp Die byla v době svého zavedení naprostá "pecka" a je jím dodnes. Použití Carbide Factory Crimpu vyřešilo 99.99% problémů s rozměrovými problémy přebitého střeliva. Dostala také zajímavé a vše vystihující české jméno : " žehlička"

Volte proto vždy 4 dílný set matric Lee Deluxe Pistol 4-Die Set.

Obdobná situace nastala u puškovým matric. Standartní sada matric byla 2 dílná.

- první matrice zajistila plný formát nábojnice a výpich staré zápalky
- druhá matrice usazení a zaškrcení střely

S vývojem přibyly další dvě vynikající matrice. V tvz. 4 dílném setu Lee Ultimate Rifle Die Set. Lze je i koupit samostatně.

- matrice zajišťující kalibraci pouze krčku nábojnice ( plus výpich zápalky ) Lee Collet Die.
Collet Die má vynikající reputaci a mohu její použití jen doporučit. Kromě toho, že výrazně zvedá přesnost střeliva, šetří jak vás tak i nábojnice. Nemusíte mazat atd... Použití Collet Die je omezeno na nábojnice pocházející z vaší zbraně a které zas půjdou do vaší zbraně, nejlépe opakovačky. Pokud porušíte tuto zásadu, nastanou problémy.

Další matricí, kterou stojí za to mít je Lee Factory Crim Die. Funguje zcela jinak než výše uvedená matrice Carbide Factory Crimp Die u střeliva pro krátké zbraně. Pušková Factory |Crimp Die zajišťuje pouze zaškrcení střely v nábojnici a to kolmým tlakem ( vzhledem k podélné ose náboje ) na konec krčku nábojnice.
PetrFr
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 14.3.2019, 11:22

Re: o matricích

Příspěvek od PetrFr »

Dobrý den,
pro přebíjení 9mm luger používám originální sadu matric DILLON (https://cs.strobl.cz/9mm-luger-dillon-c ... -die-sets/) v lisu XL650. S přebitými náboji v pistoli nebo PDW nemám problém. Chtěl bych si však pořídit revolver ráže 9mm (Ruger LCR-9) a používat přebíjené náboje i pro něj. Na webu jsem se v recenzích dočetl, že u revolverů 9mm se u přebíjených nábojů objevuje efekt nazývaný "bullet-jump", kdy jsou střely zpětným rázem povytahovány z nábojnic.
V příspěvku chválíte matrici Lee Factory Crim Die (https://cs.strobl.cz/factory-crimp-die-30-luger/). Myslíte si, že její výměna za poslední matrici ze setu DILLON (https://www.dillonprecision.com/carbide ... 24445.html) by přinesla lepší zaškrcení než případné přitažení nyní používané matrice DILLON ?
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: o matricích

Příspěvek od Dalas »

Pokud neškrtíš do drážky, je factory crimp dobré řešení. U pistolí by to mohlo působit problém se závěrovou vůlí, ale u revolveru nabíjeného pomocí klipsů to řešit nemusíš.
PetrFr
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 14.3.2019, 11:22

Re: o matricích

Příspěvek od PetrFr »

Díky za radu. Zatím jsem používal jenom střely FMJ 124gr od ALSA PRO. S drážkou tedy nic. Moje zkušenost s přebíjením je asi tak půl roku. Raději se proto ještě jednou zeptám, jestli jsem tvoji radu pochopil správně. Tu žehlící matrici od LEE bych tedy použil jen na náboje do revolveru, protože takto zaškrcené střely by na pistoli byly až moc ?
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Re: o matricích

Příspěvek od Petr »

Ne to není přesná odpověď. Trošku to rozvedu.
Zaškrcení TAPER ( doufám, že jsem to napsal správně ) prostě rovnou šikmou plochou. Nejčastější způsob. Není ani na matricích značen. Je brán jako standart. Vyhovuje pro naprostou většinu aplikací. Tak a potom zašrcení označované jako ROLL,kdy je okraj nábojnice zahrnut, či prohnut po zaoblené ploše do drážky na těle střely. Střela proto musí mít na své těle drážku, jinak je tento způsob zašrcení nepoužitelný. ROLL je používá pro výkonné revolverové náboje většinou s olověnou střelou.
Tak teď k 9mm Luger a revolveru. Při přebíjení pro revolver je nutné silnější zaškrcení střely.Jinak je riziko povysunutí střel vlivem zpětného rázu z nábojnic a zablokování válce revolveru.
Vyhovující zaškrcení střel dosáhnete jak použitím klasických matric tak i matricí FACTORY CRIMP DIE 9mm Luger viz. https://cs.strobl.cz/factory-crimp-die-9mm-luger/ což vám doporučuji. Matrici seřídíte tak, že tělo matrice se musí těsně ( s minimální vůlí ) přiblížit k držáku nábojnice ( zkontrolovat průhledem s nábojem, aby došlo k vymezení vůlí ) a točítkem nahoře na matrici si nastavíte míru zaškrcení. Zaškrcení nastavíte tak, že napřed točítko vyšroubujete hodně nahoru. Do matrice zasunete hotový nezaškrcený náboj. Točítko zašroubujete dolu až to skoro nepůjde. (podržte si páku lisu ať při seřizování nedojde k pohybu náboje v matrici). Pak kousek sjeďte s nábojem v matrici níže a točítku zašroubujte cca o 1/2 otočky. To by mělo pro střely FMJ bohatě stačit. Na nábojnici by měla zůstat vpředu hrana nábojnice. Pokud by došlo k posunutí střely v nábojnici vlivem výstřelu, což je při takto nastaveném zaškrcení nepravděpodobné, přidejte ještě cca 1/4 otočky. OK ?
petr
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: o matricích

Příspěvek od Dalas »

Já chtěl jen říct, že u revolveru je úplně jedno, jak bude střela zaškrcena (myslím techniku), pokud bude u bezokrajových nábojnic použit klips. U Bezokrajových nábojů hraje velkou roli přední hrana nábojnice, nebo ramena u lahvových nábojnic, které vymezují závěrovou vůli a slouží obdobně jako rantl. Nevhodným zaškrcením může nábojnice více zapadnout do komory a nemusí pak dojít k iniciaci zápalky. Tomu ten klips zabrání.
Odpovědět

Zpět na „Obecně o matricích, sadách, rychlá volba, doporučení“