GEN 6 Lyman

Věčné téma. Kvalita dávkování, zkušenosti z provozu. Objem či hmotnost ?
Pravidla fóra
recenze vítány
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

GEN 6 Lyman

Příspěvek od Petr »

Váhy a prach v jednom. Dávkování nastaveného množství prachu vážením. Gen 6 má elektronicky řízený trickeler ( pramínkovač ). Jednoduše nastavíte požadovanou dávku a zbytek už proběhne přesně samo. Při nastavení "Repete" se proces stále opakuje a to dostatečně rychle.
Používám pro přesné náboje do dlouhých zbraní cca 3 roky.
Poznámky z reálného provozu :D
- podle mého názoru se jedná o nejpřesnější způsob odměření prachové dávky v tvz. normálních podmínkách. Respektive požadavky na přesnější odměření dávky by vyžadovalo nejen daleko dražší zařízení, ale zcela specifické pracoviště tj , například bez nebezpečí vibrací z dopravy, teplotně stabilizované atd.
Gen 6 by měla být i odolná vůči rušení vlivem elektromagnetického smogu, jako je například mobilní telefon. Nicméně mam podezření, že to vždy tak úplně neplatí. Blízkost mobilu se podle mého názoru projevuje zvýšenými požadavky na kalibraci atd. Prostě co zásadně nechávám vše elektronické ve vedlejší místnosti je daleko klidnější jak Gen 6 tak i já. :D
Práce s Gen 6 je velice jednoduchá a nevyžaduje žádné zvláštní instrukce. Až na jednu záležitost a to je zbavení té věci :D střelného prachu. Gen 6 má na straně sklopnou šachtu, která po vyklopení tvoří násypku. Nad násypkou se odkreje jejím vyklopením jednoduché hradítko. Vysunutím hradítka se vysype prakticky veškerý střelný prach násypkou do připravené nádoby. Zbytek střelného prach je ještě v trubici trickelru, toho se zbavíte nakloněním a vysypáním do vhodné nádoby, např misky na prach. Tak se zbavíte cca 99,99 % prachu v Gen 6. Zbytek ulpělý na stěných či v záhybech je buď na štětec či na stlačený vzduch. Nicméne tahle malá komplikace za to vše stojí. Gen 6 je nejlepší volba z hlediska cena/výkon pro laboraci přesné puškové minice.
petr
DSe
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 14.2.2019, 10:56

Re: GEN 6 Lyman

Příspěvek od DSe »

Pouzivam na pistolove laborace jiz od 1,4 gn. V kombinaci s jednooperacnim lisem jde prace pri repeat funkci od ruky. Napr. pri davce 1,4 nasype na hranici 1,3/1,4. Pokud zustane zobrazeno 1,3, tak nedosypavat pomoci funkce manualniho trickleru na 1,4, nebot rozptyl navazek v rozmezi 0,1 gn mezi 1,40 az 1,49 je po zasahu tricklerem vetsi, nez kdyz displej zobrazuje 1,3. Realne pak muze byt treba 1,39. Do nadobky vracim jen prepalene navazky 1,5, zpusobene nahodnym vypadnutim vicero zrnek z davkovaci trubice. Nestava se vsak casto. Vyhodou digiprachovacu obecne je nezavislost na tvaru zrn, jelikoz zde nedochazi k zadnemu lamani napr. dlouheho trubickoveho prachu. Napadlo me, zda nebudou tyto prachovace presnejsi k davkovani lehcich (mene hustych) prachu, jelikoz presnost roste s rychlosti zpetne vazby vaha-trickler, ktera je konstantni, avsak musi klesat s hmotnosti prachoveho zrna, ktere vypadne ci nevypadne z davkovaci trubice. A tu lze zjistit z Lee tabulek navodu prachovacu, viz tamni udaj VMD. Prachy obdobnych rychlosti horeni mivaji ruzne hustoty, ruzne VMD, takze je z ceho vybirat.
Dalas
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05.12.2018, 13:31

Re: GEN 6 Lyman

Příspěvek od Dalas »

Do této doby jsem byl ortodoxním přebíječem. Pro krátké zbraně jsem používal Lee Autodisk (objemové dávkování). Pro puškové ráže na hrubé odměření Lee Perfect Measure (objemové dávkování) a dosypání na mechanických vahách Lee pomocí trickleru. To dávkování v tomto případě je velice přesné, ale úměrně tomu i opruzující. Alternativní dávkování bylo na elektronických vahách Mini digital scale, které vážily s přesností 0,02gr. Opruz stejný, a k tomu, když jsem zvolnil tempo, váhy se automaticky vypnuly.
Dospěl jsem k názoru, že nastal čas ke změně. Na základě referencí a konzultací jsem se rozhodl pro Gen6. Teď nechápu, jak jsem mohl bez toho žít. Naprosto komfortní a relativně rychlá práce. Jednoduchá obsluha. Z cca 90% je konečná váha shodná s požadovamou. Naprosto vyjímečně dojde k přesypání o 0,1gr díky vypadnutí více zrn. Náprava je ale zcela jednoduchá. Prostě tu dávku vrátím do zásobníku a s nepatrným zpožděním mám dávku novou. Někdy se stane, že se váha vrátí o 0,1gr níže. Pak stačí lehce poklepat na trubičku trickleru a 1-2 zrna váhu dotáhnou na požadovanou hodnotu. I čistění není žádný velký problém. Přes skluzavku jde obsah zásobníku vrátit přímo do kanystru a s pomocí štětečku dočistit prostor pod trubičkou trickleru. Tu je pak následně možno vyčistit nakloněním dávkovače a vysypáním obsahu trubičky do nějaké nádobky. Není ani velkým problémem použít postup popsaný výrobcem. To hrubé vysypání je stejné a má za úkol dostat prach pod trubičku trickleru. Pak lze jednoduše trubičku demontovat, vysypat do nádoby a celý kontejner z váhy vyjmout a vyčistit. Někdo to popisuje jako trochu složitější operaci, ale dle mne tomu tak není. Je to jen zlomek uspořeného času. Jediné, na co je třeba si dát pozor, je kontrola šoupátka před nasypáním prachu. Zapomenout jej v otevřené pozici je trochu neštěstí :oops: Pak je prach místo v zásobníku na stole. Dá se to sice jistit umístěním váhy na nějaké plato pro jednodušší sběr zrn, ale to není ta elegance.
Za mě palec nahoru.
Odpovědět

Zpět na „Prachovače“