Slugy

přebíjení pro brokovnice
Pravidla fóra
přebíjení pro hladký vývrt hlavně, prostě brokovnice
Odpovědět
Ondrejd
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 07.2.2019, 13:46

Slugy

Příspěvek od Ondrejd »

Prebíjate slugy? Aké používate, alebo aké sú odporúčané laborácie? Prípadne, ako zvoliť štartovacie navážky?
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Slugy

Příspěvek od Dancek »

Přebíjení slugů ráže 12
Nějak to tu zkomírá, pokusím se tedy oživit toto málo frekventované vlákno.
Je všeobecně známo, že přebíjení sportovních nábojů se, pokud přebíječ kupuje všechny komponenty, nevyplatí, význam snad má, přebíjí-li některou výběhovou ráž nebo i běžnou ráž, která se s jím požadovanou velikostí broků továrně nevyrábí. Co se vyplatí asi vždy, je přebíjení slugů.
Stejně jako spousta jiných přebíječů jsem zkoušel udělat slugový náboj tak, že jsem ze sportovního náboje ráže 12 vyřízl uzavírací hvězdu, vysypal 24 g broků a nahradil je slugem litým do kleští LEE, vážícím také přibližně 24 g. Tato jednoduchá úprava je vhodná pouze na zahraničních nábojích (zkoušel jsem RC2, GB Trap), košíky od S&B mají uvnitř výztuhy, zatlačením slugu se zvětší jejich průměr, zvýší se tření v nábojnici i v hlavni a tím se zvýší tlak. Ačkoli tuto úpravu mnozí používají a chválí ji, mně se neosvědčila, jednak kvůli špatné přesnosti a také proto, že slug byl v košíku volný a cestoval od jeho dna až k místu, kde se jeho půlkulatá přední část zastavila o zahnutý okraj ústí nábojnice. Vývin rány nebyl pravidelný, někdy prach vyhořel docela obstojně, jindy ne, možná to bylo způsobeno okamžitou polohou slugu v košíku a snad i mojí krátkou hlavní.
A to byl vlastně důvod, proč jsem začal s kompletním přebíjením vystřelených nábojnic.
Připojuji tabulku s laboracemi, které létaly z krátké pumpy docela dobře. Vzhledem k tomu, že jedny hradla se mi už podařilo trefit a o druhé jsem, třeba jen kvůli zásahu zátkou nebo košíkem nechtěl přijít, rychlosti jsem neměřil.
Nábojnice jsem se snažil popsat tak, aby bylo jasné z jakého náboje pocházejí a také zda mají toulec nebo ne. Délka toulce totiž ovlivňuje jak dlouhý košík můžeme použít, abychom vešli do správné délky patrony a tím i správné hloubky uzavření, která rovněž ovlivňuje tlak. Zahraniční náboje, alespoň ty které jsem viděl, mají nábojnice bez toulců a delší košíky.
Na zápalkách není nic moc k popisu, snad jen to, že jsou rozlišeny podle intenzity zápalu a máme-li v tabulce pro přebíjení doporučení na její typ, je vhodné jej dodržet, třeba od jiného výrobce, ale alespoň co do vyvíjeného tlaku a intenzity zápalu.
Ke střelám se toho také moc napsat nedá, ve sloupci „Výrobce“ jsou koule označeny otazníkem, koupil jsem je od kolegy a nevím kdo je odlil. EPRX slug od Arese jsem pojmenoval „Žlutý slug“, k vidění je na obrázku přebitých nábojů v nábojnici Rubber Ball.
K prachu se také nedá moc napsat, pro jistotu jsem každou navážku vážil a do nábojnic sypal přes kovovou nálevku, správně česky trychtýř.
Ve sloupci „Sestava“ je uvedeno, co bylo pro sestavení náboje použito a způsob uzavření, roll = zakroužení, hvězda = uzavření do hvězdy.
Použité ucpávky od S&B mají výšku 13,5 mm.
Kobercové ucpávky jsou vyseknuty z koberce, který se podobá plsti, tloušťku má 4 mm a nemá žádnou povrchovou úpravu např. gumou, ... Pro vyplnění toulce mají Ø 16 mm, pro použití nad toulcem Ø 18 mm.
Papírové podložky jsou vyseknuty z papíru asi 1 mm silného, průměry mají 16 nebo 18 mm, stejně jako kobercové ucpávky.
Ještě přidám obrázky přebitých nábojů a mého home made nářadí, které používám.
Vzhledem k malému množství přebíjených nábojů nepovažuju za nutný speciální lis na brokové náboje, stačí mi toto jednoduché nářadí vyrobené pomocí pilky a vrtačky z dřevěné nohy vysloužilé židle, jako lis používám stojan původně určený pro ruční vrtačku. Zápalky vyrážím starým křížovým šroubovákem, nábojnici mám přitom postavenou na matici M16.
Jediný díl, který mi vyrobil soustružník, byla trubka na kalibraci kování nábojnic.
Nářadí na obrázku jsem většinou „opsal“ z jednoduchých ruských lisů, vlevo je díl sloužící k předsložení ústí nábojnice do hvězdy, pod ním je tyčka Ø 16 mm, která má z jedné strany slepou díru Ø asi 7 mm a je mírně zúžená, tu stranu používám k lisování zápalek, druhou stranu pak k zatláčení ucpávek nebo košíků do nábojnic. Vpravo nad tyčkou je díl sloužící k zahnutí předsloženého ústí nábojnice a nad ním je kolík, kterým se zakončuje uzavření do hvězdy. Úplně vpravo je ořech sloužící k uzavírání nábojnice zakroužením.
Takto přebité náboje jsou bezproblémové ve zlamovačkách, bez problémů fungují i v mojí pumpě, ale nejsem si jistý, jak by chodily v samonabíječce, ústí uzavřených nábojnic nejsou při použití mého home made nářadí zúžená, je tedy možné, že by se „šprajcovaly“.
Nedaří se mi vložit obrázky, zkusím je dát do dalšího příspěvku.
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Slugy

Příspěvek od Dancek »

Přebíjení slugů ráže 12
Přílohy
Prebite slugy.jpg
Prebite slugy.jpg (40.31 KiB) Zobrazeno 36782 x
Naradi.jpg
Naradi.jpg (77.85 KiB) Zobrazeno 36782 x
Dancek
Příspěvky: 78
Registrován: pát 22.3.2019, 17:11

Re: Slugy

Příspěvek od Dancek »

Začínám z toho blbnout, stále zmenšuju tabulku, už má jen 144 kB a stále ji sem nemůžu dostat. Obávám se, že už nebude čitelná, přitom dřív jsem sem dával větší tabulky ...
Konečně, jenom nevím, zda to někdo přečte.
Přílohy
Tabulka.jpg
Tabulka.jpg (118.83 KiB) Zobrazeno 36782 x
Ondrejd
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 07.2.2019, 13:46

Re: Slugy

Příspěvek od Ondrejd »

Do GA 12 mám odskúšané Slugy 7/8 Oz (25g) - liate fosterove strely do formy od Lee. Zátka ARES_FS12_WAD (https://cs.strobl.cz/kok-fs-12/). Nábojnice Bornaghi (sport 24) skrátené na 65mm. Navážka Lovex S030 1,5 g. Zápalka CCI 209. Strieľané z kozlice CZ582 (cylindrická hlaveň 72cm pre skeet) dosahovaná priemerná rýchlosť 390 m/s, rozptyl rýchlostí +- 5 m/s. Presnosť na 35m viac než dostatočná (všetko v kruhu do 8 cm v stoji z voľnej ruky, muška-šína). Problém bol len s nabitím niektorých nábojov do komôr - musím vyradzovať nadrozmerné odliatky (pravdepodobne z nedovretej formy). Chcelo by to košíček s tenšou stenou. Zdravím všetkých
Odpovědět

Zpět na „Hladký vývrt, prostě brokovnice“