Glock 21 vz. Glock 21 C

Pravidla fóra
Odkazy, které mohou být zajímavé. Samozřejmě jedno společné téma...střelectví..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr
Příspěvky: 197
Registrován: čtv 26.7.2018, 16:24

Glock 21 vz. Glock 21 C

Příspěvek od Petr »

Sešli jsme se dva majitelé Glocků 21 a to variant jak klasické 21tky tak verze s kompenzátorem. Hradla byla k dispozici a tak jsme udělali malý test. Otázky byly dvě.
Má kompenzátor nějaký vliv na střelbu, respektive chování zbraně ?
Jaký má kompenzátor vliv na úsťovou rychlost a samozřejmě energii střely ?
Bylo použito přebité střelivo ( jak jinak ? ) a to ve dvou šaržích. Obě šarže byly laborovány střelou Lee
452-230-TC namazanou voskem do drážky, ale s rozdílnou navážkou prachu.
Ve slabší verzi byl použit prach Vectan BA 10 s navážkou 3 grs a v druhé prach Lovex D032 s navážkou 4,6 grs. Náboje představují kraje možností. 3grs Vectanu BA 10 jsou ještě schopny zajistit spolehlivou funkci zbraně ( Glock 21 ) s úsťovou rychlostí cca 200m/s Lovex DO32 v navážce 4,6 grs je horní hranici možnosti vzhledem k OAL náboje, které bylo v tomto případě 30,6mm. Ústové rychlosti kolem 240m/s.
Z každé zbraně byly vystřeleny dvě série nábojů jak pro zcela subjektivní porovnání chování zbraně tak pro změření úsťových rychlostí.
Chování zbraní při střelbě bylo posuzováno z hlediska stability zbraně při dvoustřelech, a rychlém přemíření na další cíl.
I když je posouzení chování zbraně silně subjektivní, došli jsme ke shodném závěru, že chování zbraně je prakticky shodné, respektive integrovaný kompenzátor nemá žádný vliv.
Zajímavé bylo měření rychlosti rychlostí střel, rychlost byla měřena ve vzdálenosti cca 2m před ústím ( V2 ) jak je celkem obvyklé. Kolísání rychlosti v jednotlivých sériích nábojů bylo v m/s tj, plus/minus 2 - 3 m/s. Respektive jednalo se o kvalitně přebité náboje. Glock s kompenzátorem vykazoval nižší rychlost střely o cca 10 - 15m/s. Respektive snížení úsťové energie střely až o 20%.
Dalšími negativy integrovaného kompenzátoru je jednak daleko vyšší znečištění zbraně a dále možnost oslnění střelce zvláště při střelbě za šera či tmy. Jak to vypadá v praxi je docela dobře vidět zde : https://www.youtube.com/watch?v=5LD_vaJ8Fx0.
petr
Odpovědět

Zpět na „Odkazy a zajímavosti“